Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 juli 2018
PÄRLCOLLIER OCH PÄRLARMBAND, odlade sötvattenspärlor ca 7 mm, längd 46 / 18 cm, lås i sterling silver, knutet.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, gröna stenar, ovala några färgade sötvattenspärlor, vikt 5,7 g, krok med stoppare i plast.
COLLIER, svarta och gula stenar, lås i sterling silver, längd 52 cm, vikt 109,6 g, ej knutet.
3 SAMMANSATTA RINGAR, 18K vitguld/platina, 9 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g, största stenen är ca 0,28 ct, en klo är av, två lödda kulor i skenan.
STELT ARMBAND, förgyllt silver, turkoser, bredd 2,1 cm, innermått 6,4 x 5,9 cm, vikt 47 g, tennlödningar.
RING, 18K guld/rodinerat vitguld, 13 briljantslipade diamanter, ca 0,13 ctv, W(H)/VS-SI, stl 17,25 mm vikt 7,9 g, slitage.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter, ca 0,32 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 6,2 g, gravyr.
ARMBAND, 18K rodinerat guld, 65 åttkantslipade diamanter 0,52 ctv enl. gravyr, ca W(H)/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 15,9 g, någon diamant med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 mabépärlor, ca 12 mm, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W(H)/VS, vikt 7,2 g, stift/clips.
RING, 18K guld, mabépärla ca 13 mm, 1 åttkantslipad diamant, ca 0,01 ct, stl 17,75 mm, vikt 4,9 g.
HÄNGE, 14K guld/vitguld, ametist, ca 4,50 ct, 3 briljanter ca 0,09 ctv längd 2 cm, vikt 2,8 g, ametisten rör sig i fattning.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, 2 ametister ca 2,04 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 3,5 g, stift med clips.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, citriner, ca 2,40 ctv, 12 åttkantsslipade diamanter, ca 0,12 ctv, vikt 2,3 g, stift.