Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 maj 2018
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,36 ct, ca Cr/VS, stl 16,75 mm+, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K guld, 5 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/ SI-P, stl 16,5 mm, 3,4 g.
BROSCH, förgylld metall, blå emalj, granat, målade stenar, längd 8,2 cm, vikt 24,5 g, en sten är skadad.
LORDRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W/SI, Cederins Guld Örebro 1957, stl 18,5 mm, vikt 5,1 g, 2 nagg på diamanten.
MATSKEDAR, 10 st, silver, fiolskaft, Sverige, 1800-tal, vikt 463,7 g, gravyr, bucklor, slitage.