Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 maj 2018
RING, 18K vitguld, briljant- och åttakantslipade diamanter 0,24 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.
MATSILVER, 20 delar, Chippendale, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 6 bordsskedar, 2 smörknivar, total vikt 947,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,22 ctv, W(H)/VS, stl 16,75+ mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,13 ctv, W(H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, W(H)/SI, vikt 1 g, stift en snurrebuss saknas.
RING, 18K vitguld, opaltriplett, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS-SI, stl 19 mm, vikt 11,3 g.
HÄNGE/KEDJA, förgyllt silver, ägg, ljusblå sten, längd hänge 3 cm, längd kedja 42-45 cm, vikt 7,3 g.
ARMBAND, sterling silver, odlade något barocka sötvattenspärlor, facetterade svarta stenar, längd 18-21,5 cm, vikt 83,6 g.
COLLIER, färgad röd korall, lava, svarta kulor, längd 50 cm, förgyllt lås, vikt 122,8 g, ej knutet.
Smycken Nål
KRAVATTNÅL, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCr(I)/SI, Kå-Ce Guldsmedja, Stockholm 1982, längd 55 mm, vikt 1,4 g, nagg på kuletten.