Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2018
ARMRING, 18K guld, öppningsbar, cabochonslipad ametist, Andersson & Hedberg, Karlstad 1963, stl 6,0 x 5,0 cm, vikt 43,3 g.
STIGBERT, hänge, 18K guld, carréslipad citrin, Engelbert, Stockholm 1949, stl 5,5 x 3,5 cm, vikt 6,6 g, små repor på citrinen.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 11 gammalslipade diamanter ca 1,30 ctv, W-TCr(H-I)/VS-SI, Erik Thomassons Guld-& Juvelfirma, Stockholm 1959, stl 18,75 mm, vikt 4,3 g, 2 diamanter med stora nagg på krona.
Visa varaSmycken Lås
LÅS, 18K guld, 2-radigt, ovalslipad akvamarin ca 8,00 ct, Guld- Och Silversmedjan H Svensson, Stockholm 1962, stl 2,8 x 1,8 cm, vikt 9,7 g.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljanter ca 1,12 ctv, ca W/SI, stämplad GHA, stl 19,25+ mm, vikt 5,0 g, gravyr.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW(G)/VS1-SI1, vikt 2,3 g, stift.
DIAMANT, droppslipad, 0,81 ct, River(E)/SI 2, GIA laserinskription 218773529, cerifikat.
RING, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/SI, stl 18,75 mm, vikt 6,2 g, något slitna fattningar.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,30 ctv ca W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 2,9 g, något slitna fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljanter ca 0,66 ctv ca TW/VS, stift och bygel, vikt 19,1 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 och 0,03 ct totalt 0,23 ctv enligt gravyren ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, signerad Björn Svensson.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, ca 7,5-8,0 mm, lås i 14K guld med cabochonslipad krysopras, längd 56 cm.
MATSILVER, silver, Chippendale, 87 delar, 12 matskedar, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 dessertskedar (en böjd), 12 dessertgafflar, 12 dessertknivar, 7 teskedar, 4 smörknivar, 1 serveringssked, 2 salladsbestick, en såsslev, total vikt ca 3236 g, GAB 1970-90-talet.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 7 -7,5 mm lås i 18K guld, ovalslipad safir 0,59 ct, diamanter 0,04 ctv, 3 rondeller i 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca Ca-LY/VS-P, längd 48 cm, vikt 34 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7-7,5 mm, lås i 18K vitguld, ovalslipad safir, diamanter 0,04 ctv, rondeller i 18K vitguld, carréslipade safirer ca 1,08 ctv, längd 47,5 cm, vikt 35 g.
HÄNGE/BROSCH, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VS, stl 3,5 x 3,0 cm, vikt 10,7 g, diamanten med nagg på krona.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/SI, stl 2,5 x 2,5 cm, vikt 12,2 g, clips.
BROSCH, 18K roséguld/vitguld/guld, 9 äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, Svenskt Guldsmide, Stockholm 1945, stl 6,0 x 4,0 cm, vikt 19,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,75 mm, lås i 18K guld, 2 ovalslipade rubiner 0,88 ct, 25 diamanter 0,77 ctv, ca W-TCa/VS, rondeller i 18K guld, carréslipade rubiner ca 0,99 ctv, längd 48 cm, vikt 35 g.