Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2018
RING, 18K vitguld. odlad South Seapärla ca 14,5 mm, 104 briljanter ca 1,15 ctc, ca TW-TCa/VS-SI, stl 19 mm, vikt 13,0 g, en diamant saknas, några diamanter skadade samt med nagg, svaga fattningar.
SKÅL, silver, vidgande liv med ciselerad växtdekor, höjd 14,3 cm, diameter 17,2 cm, CG Hallberg, Stockholm 1928, vikt 272,2 g.
LOCKKAROTT, silver, med snås, handtag och lockknopp i svart trä, längd 23 cm, höjd 9 cm, J Tostrup, Oslo ca 1930-tal, vikt 326,8 g.
SKÅL, silver, vågig mynning, hamrad yta, höjd 4 cm, diameter 11,3 cm, B Hertz, Stockholm 1909, vikt 92,1 g.
RING, 18 guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VVS, Stockholm 1998, stl 17,75 mm, vikt 10,3 g, nagg på en kulett.
LJUSSTAKAR, silver, 1 par, nyrokoko, bladdekor i relief, balusterformad stam, höjd 17 cm, A Lundqvist, Stockholm 1855, fyllda, vikt 453,2 g
3-STENSRING, 18K guld, 1 gammalslipad och 2 äldre briljantslipade diamanter totalt ca 0,60 ct, ca TW-W/VS-SI, Göteborg 1938, flera klor av eller slitna, stl 17,75 mm, vikt 2,3 g.
LJUSSTAKAR, silver, fot med svängda reliefåsar, svängd stam, W Binder, Schwäbich-Gmünd, Tyskland ca 1960-tal, höjd 19,3 cm, fyllda, vikt 645,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, tanzanit ca 8,47 ct enligt gravyr, 40 briljanter ca 1,22 ctv enligt gravyr, ca TW- Cr(F-J)/VS-SI, stl 17,5+ mm, vikt 10,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, 56 briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca W-TCa/ VS-SI, stift, höjd 2,7 cm, vikt 14,1 g.
RING, 18K vitguld, 104 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, buttonformad pärla, ca 7,5 mm, 15 gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, stl 3,5 x 3,0 cm, längd 44 cm, vikt 11,3 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 0,71 ct, TW(G)/VS2, Dossier och laserinskription GIA 5216734367, stl 15,75 mm, vikt 2,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 briljanter ca 0,42 ct enl gravyr, ca TW/VS, slitna klor, A.G. Dufva, Stockholm 1956, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
RING, 14K vitguld, 11 gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W/SI, 10 syntetiska rubiner ca 0,60 ctv, 2 skadade, slitna fasettkanter, Ungern ca 1939, stl 15,5+ mm, storleksändrad, vikt 5,2 g.