Avslutad | Moderna – Lördag 21 april 2018
WIWEN NILSSON, skål, silver, liv med reliefåsar, fyra kulfötter, höjd 4,5 cm, diameter 11,2 cm, Lund år 1930, vikt 68,6 g. (d)
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 7,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 8,5 g.
TIFFANY & CO, collier, platina, prinsesslipad diamant ca 0,24 ct, ca TCR/VVS, längd 40-42 cm, vikt 2,5 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå topas ca 7,13 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,8 g
RING, 18K guld, smaragdslipad topas ca 20,0 ct, 18 diamanter ca 0,18 ctv, stl 18,25 mm, 25,4 g, en diamant med nagg.
CLAES GIERTTA, 18K vitguld, 15 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, signerad, Stockholm 1969, stl 14,75 mm, vikt 10,2 g, en diamant med liten skada.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW-W/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, blå zirkon, signerad Birger Pellas, stl 16,25 mm, vikt 13,8 g, originalask.
WIWEN NILSSON, brosch, sterling silver, Lund 1958, längd 7 cm, vikt 7,8 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,50 ct ca W/SI1, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g, gravyr.
JOSÉ HESS, örhängen, 18K vitguld, hjärtan, 70 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, platina, 2 odlade pärlor, 112 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 5 cm, vikt15,3 g, skruvstift.
RING, 18K guld, cabochonslipad blå safir ca 3,50 ct, The Gem & Pearl Laboratory certifikat 13824, inga tecken på värmebehandling, 6 blå safirer, 6 swiss och rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16 mm, vikt 7,3 g.
ARMBAND, platina, 65 carréslipade blå safirer ca 8,00 ctv, längd 18 cm, vikt 17,5 cm.
ARMBAND, platina, 5 rubiner ca 1,25 ctv, 6 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-P, längd 17,5 cm, vikt 14,8 g, några diamanter och rubiner med nagg.
RING, platina, trappslipad blå zirkon ca 15,00 ct, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Art Deco, 1930-tal, stl 14,25 mm, vikt 5,9 g.