Avslutad | Moderna – Lördag 21 april 2018
TIFFANY & CO, armband, sterlingsilver, kulor ca 4,0 mm, längd 17,5 mm, vikt 6,0 g, originalpåse.
GEORG JENSEN, örhängen, 18K guld, "Infinity", 86 briljanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 9,7 g. tygpåse original.
GEORG JENSEN, brosch, Forget-Me-Knot, nr 384, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, längd 7,5 cm, vikt 8,1 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Forget-Me-Knot, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, vikt 4,5 g, stift.
LJUSSTAKAR, silver, 1 par, smal cylindrisk stam, höjd 19,5 cm, signerad Ainar Axelsson, GAB, Stockholm 1966, fyllda, vikt 394,8 g.
GEORG JENSEN, enstensring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g.
GEORG JENSEN, alliansring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,3 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, sterlingsilver/18K guld, månsten, briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, TW/VS, stl 17 mm, vikt 11 g, originaletui.
ELON ARENHILL, armring, sterlingsilver, Malmö 1962, diameter 6,5 cm, vikt 53 g, hack i skenen.
GEORG JENSEN, collier, nr 296, sterlingsilver, odlade pärlor, Torun Bülow- Hübe, vikt 44,3 g, originaletui.
GEORG JENSEN, örhängen, nr 298, sterlingsilver, odlade pärlor,Torun Bülow-Hübe1970-tal, stift, höjd 3 cm, vikt 10,2 g, limrester, originaletui.
LAPPONIA, örhängen, Calliope, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1972, stift, höjd 4,3 cm, vikt 6,4 g.
SOPHIE BY SOPHIE, collier, 18K vitguld, One Diamond Necklace, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/SI, längd 40/42/45 cm, vikt 2,2 g, originaletui.
ARMBAND, silver, Juhls, Kautokeno, Norge, bredd 1 cm, längd 19,5 cm, vikt 57,1 g, etui.