Avslutad | Moderna – Lördag 21 april 2018
OLE LYNGGAARD, collier, jaspis, 8 mm, dobbar, ej lås, längd 40 cm, ej märkt, originalask.
OLE LYNGGAARD, armband, 3-radigt, hematitkulor, dobbar, ej lås, längd 18 cm, ej märkt, originalask.
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, 18K vitguld/guld, Diamond City, 3 carréslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS-SI, stl 15 mm, vikt 5,2 g.
REY URBAN, armring, sterlingsilver, signerad, Stockholm 1964, ca 6x5 cm, vikt 46,3 g. (d)
RING, 18K vitguld, fasettslipad ametist, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17,25 mm, vikt 7,6 g.
LAPPONIA, ring, Wild flower, 18K guld, odlade pärlor, Finland 2003, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g.
PETER SCHUTZ, ring, sterlingsilver/ 18K guld, svarta opaler, Upssala 2008, stl 19,5 mm, vikt 19,7 g, (d).
GEORG JENSEN, örhängen, 18K guld, Magic, 2 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, längd 3,4 cm, vikt 3,2 g, originaletui och ytterkartong.
RING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, stl ca 16,5 mm, vikt 8,0 g.
RING, 18K guld, 27 briljanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VS, italiensk stämpel, 11,3 mm bred, 2,5 mm tjock, stl 16,75 mm, vikt 15,8 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, Anemone, 9 briljanter ca 0,30 ctv ca , vikt 7,8g, stl 18,0 mm, Charlotte Lynggaard.
RING, 18K guld, kvarts, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv Mangiarotti, Italien, stl 17 mm, vikt 9,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,75 ct, River(E)/SI2, certifikat GIA 6147789545, nagg på sten, synlig lödning och lagning, stl 15,75 mm, vikt 4,0 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,03 ct, ca TW(G)/VS1, Guldsmeders Inköps, Uppsala 1992, stl 18 mm, vikt 3,7 g.
TIFFANY & CO, alliansring, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter 0,33 ctv, TW(G)/VS, stl 6 (16,5 mm), vikt 3,3 g.