Avslutad | Moderna – Lördag 21 april 2018
OLE LYNGGAARD, armband, 6-radigt, oxiderat silver/18K guld lås, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,06 ctv, vikt 3,3 g, längd 19 cm.
OLE LYNGGAARD, armband, Love Kraftig, oxiderat silver, 18K guld och roséguld, längd 20 cm, vikt 35,1 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, armband, set, 3 st, sidenarmband, längd 36 cm, och ett halsband, silke, originaletui.
ROBBERT, manschettknappar, 18K guld, genombruten stil, ca 20×14 mm, vikt 9,0 g, signerade.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 40 cm, vikt 2,3 g.
GEORG JENSEN, armband, Regitze, sterlingsilver, #463, design Regitze Overgaard, längd 19 cm, vikt 70,1 g, små tunna repor.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,13 ct, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g.
RING SET, 2 ringar 18K vitguld, briljant 0,53 ct, TW(G)/VS2, HRD cert 170003119758, 33 briljanter ca 0,97 ctv, ca TW/VS, stl 17,25+ mm, vikt 8,2 g.
BJÖRN JÄGERSTIG, ring, 18K guld, ovalslipad gul safir 1,61 ct, 12 briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,9 g, originaletui. (d)
GEORG JENSEN, ring, sterling silver, Archive Collection, stl 55 (17,5 mm), vikt 18,4 g, originaletui och kartong.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 2-radigt, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,10 ct W/VS 3,1 x 3 cm,vikt 18,7 g. Lapis lazuli, ej original. Längd ca 46 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 19 svarta briljantslipade diamanter 0,26 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,81 ct, ca TLB/SI 1, Smide & Form 2010, vikt 7,1 g, stenen sitter något löst i sin fattning.
COLLIER, 18K vitguld, 141 briljantslipade diamanter ca 4,08 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 15,9 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 baguette- och 9 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W(H)/VS-P, stl 16 mm, vikt 3,1 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter 0,70 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,5+ mm, vikt 1,7 g.
OLE LYNGGAARD, collier, fasetterad onyx och bergkristall, dobbar, ej lås, längd 90 cm, ej märkt, originaletui.