Avslutad | Moderna – Lördag 21 april 2018
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,66 ct ca TCr(I)/VS 1, stl 16,25 mm, vikt 18,3 , gravyr.
REY URBAN, skål, sterlingsilver, hamrad yta, signerad, Stockholm 2006, diam 12 cm, höjd 4,5 cm, vikt 349,7 g, gravyr, originalkartong. (d)
TENNISARMBAND, 18K guld, 46 briljanter ca 3,74 ctv, ca TW/VVS enl gravyr, längd 19,3 cm, vikt 18,6 g, stämplad GK, Stockholm.
GEORG JENSEN, ring, 18K vitguld, Fusion, 3-delad, design Nina Koppel, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm (55 + 56), vikt 17,6 g, etui, ytterkartong, påse.
ENGELBERT, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca TW(G)/VVS, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, ca TW(F)/SI, 22 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 7,0 g.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 2,00 ct, Torndals, Stockholm 1964, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.
LARA BOHINC, förgyllt sterlingsilver, Planetaria, rosenskvartskula, längd 46-/42,5 cm, vikt 12,9 g.
CLAES GIERTTA, collier, silver, stavlänk, längd 41,5 cm, Stockholm år 1963, vikt 43,3 g.
LAPPONIA, ring, sterlingsilver, Shuttle, Björn Weckström, Finland 1990, stl 17,5 mm, vikt 11,8 g.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, 2009, sterlingsilver, längd 45 cm, vikt 19,6 g, senare säkerhetskedja.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,45 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, H Strömdahl Stockholm, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g, etui.