Avslutad | Moderna – Lördag 21 april 2018
RING, sterlingsilver, bergskristall, Bengt Hallberg, Köping 1972, ställbar storlek, vikt 8,2 g.
KULTASEPPA SALOVAARA, armring, sterlingsilver, bergskristall, Turku 1973, säkerhetskedja, stl 6,5 x 5,5 cm, vikt 12,7 g, litet nagg på kuletten.
REY URBAN, brosch, silver, delvis förgyllt, cabochonslipad ametist, Stockholm 1956, längd 4,4 cm, vikt 12 g.
STRÖMDAHL, Stjärnringen, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter, ca 0,15 ctv, TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,9 g, etui.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Blomster, 18K guld/vitguld, arbetad yta, 2 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca TW/VS, längd 2 cm, vikt 11,4 g, Charlotte Lynggaard, originaletui. 2 pärlcollier, odlade pärlor, barocka, ca 7 - 7,5 mm, längd 44 samt 46 cm.
DAVID ANDERSEN, stelt collier, hänge, silver, Norge, collier ej märkt, höjd 6,5 cm, 13,5x14 cm, vikt 23,6 g.
RING, 18K vutguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, Lars Andersson, Stockholm 2012, vikt 7,7 g.
CARTIER, berlock, 18K vitguld, kors, briljantslipad diamant ca 0,07 ct, ca TW(F)/VVS, stl 2,5 x 1,3 cm, vikt 5,0 g.
GEORG JENSEN, collier, Vivianna Dew Drop Neck Ring, sterlingsilver, design Vivianna Torun Bülow-Hübe, 14,5x14 cm, vikt 27,2 g, etui, ytterask.
ENGELBERT, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2005, stl 16,25 mm, vikt 6,4 g.
KAFFEKANNA, silver, arbetad yta, design P Kuhn, Svedboms, Vetlanda 1959, höjd 23 cm, vikt 623,6 g.
STRÖMDAHL, enstensring, 18K vitguld briljant 0,56 ct, TW(G)/P2, certifikat GIA 2101526484, stl 16,25 mm, vikt 5,5 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, Hearts Ring, 15 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 9,4 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, Love, nr 4, 3 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 9,0 g, graverad.
LAPPONIA, collier, sterlingsilver, arbetad yta, stavlänk, Finland 2003, längd 23 cm, vikt 15,8 g.
LAPPONIA, ring, Khimaira, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 2001, stl 18+ mm, vikt 7,9 g.