Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2018
RING, 18K vitguld, 26 ovalslipade smaragder ca 3,7 ct, briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv W/P, stl 16,75 mm, smaragderna med ytsprickor och ett nagg.
COLLIER, platina, 11 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-W/ VS, (mittstenen ca 0,60 ct) längd 42,5 cm, svensk kontrollstämpel, vikt 6 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea pärlor ca 12,2-12,4 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv krokat, höjd 3,7 cm, vikt 7,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 3,9 ct, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/P, stift, höjd 4,2 cm, vikt 6,3 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,10 ct LY/P1, 69 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 10,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, odlade pärlor, safirer ca 80,9 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 80 cm, vikt 30,5 g.
ARMBAND, platina, 110 safirer ca 13,2 ctv, 55 gammalslipade diamanter ca 5,00 ctv, Frankrike, längd 19 cm, vikt 36,7 g, etui.
RING, 18K vitguld, orange rund fasetterad zirkon ca 7,50 ct, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 18,75 mm, CG Hallberg, Stockholm år 1930, vikt 4,2 g, etui, nagg på en diamant.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,86 ct ca W(H)/VVS, Malmö, 1990, Spectra, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,75 ct, TW/VVS, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 1,21 ct enligt gravyr, ca I(TCr)/VS1, natural, stl 17,75 mm, Annika Bertilsdotter, Stockholm 1985, vikt 4,7 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, äldre odlad 6 mm halvpärla, 11 gammalslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS-SI, nagg på 4 diamanter, Stockholm 1905, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, 1 klo trasig, mindre hack på pärlans nedre kant.
RING, 14K vitguld, mediumslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g.
BROSCH, 14K guld/silver, 3 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, 6 gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 5,5 cm, vikt 4,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct ca W/SI1, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g, Stockholm 1947.
ARMBAND, 18K guld, 17 blåa safirer ca 1,40 ctv, stl 6,5 x 5,0 mm, vikt 39,7 g, några med nagg på krona.
ARMBAND, 14K guld, italienska tillverkarstämplar, Finland 1999, bredd 2,0 cm, längd 19,5 cm, vikt 47,0 g.