Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2018
BJÖRN JÄGERSTIG, hänge, 18K guld, orange safir ca 0,50 ct, kedja, längd 42 cm, vikt 2,6 g, originaletui.(d).
BJÖRN JÄGERSTIG, medaljong/kedja, 18K guld, svart opal 0,68 ct, 30 behandlade diamanter ca 0,90 ct, rosa, gula, gröna och blå, längd 50 cm, vikt 35,1 g, kedjan stämplad J & A. (d).
BJÖRN JÄGERSTIG, hänge, 18K vitguld, opal 1,59 ct, smaragd 0,13 ct, 34 briljantslipade diamanter 0,65 ctv, ca TW/VVS, höjd 4,6 cm, vikt 7,7 g, gravyr För Evigt, (d).
RING, 18K vitguld, 26 åttkantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-TCa/SI-P, Stockholm 1958, stl 17,25 mm, vikt 5 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 0,38 ct, ca W/VS, Stockholm 1940stl 16 mm, vikt 8,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VS2, stift, vikt 1,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld/guld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W(H)/VS, längd 17,5 cm, vikt 11,3 g,
RING, 18K vitguld, 3 ovalslipade blå safirer ca 3,00 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,5 g.
GIFTRING, 18K guld, antik, svart emalj, giftgömma, Matthias Helén (1839-1852), Västervik 1852, stl 18 mm, vikt 2,6 g, emaljskador, ringen är skev, sprickor i guld, lagning.
RING, 18K roséguld, navetteslipad diamant ca 0,66 ct, LY/SI2, 32 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW- W/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppformade Tahitipärlor ca 15,8 x 11,5 mm, krokar, höjd 2,5 cm, vikt 6,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, droppformad Tahitipärla ca 17,5 x 12,6 mm, höjd 2,3 cm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, 6 droppslipade smaragder, 19 briljanter ca 0,60 ctv ca W/VS-SI, stl 19 mm, vikt 4,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter 0,56 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, Guldsmeders Inköps AB, Uppsala 1978, vikt 4,4 g, slitage på en fasettkant.
HÄNGE/KEDJA, 14K guld, droppslipad diamant ca 0,45 ct, ca TCa(K)/SI1, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ct, ca TCa(K)/SI, längd 39 cm, vikt 9,0 g.
ARMBAND, 14K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/SI, säkerhetskedja, längd 18 mm, vikt 23,1 g, 2 diamanter sneda i fattning.
COLLIER, 18K guld, 9 ovalslipade ametister, 7 odlade pärlor, längd 44 cm, Fryklund & Pålsson, Stockholm 1958, vikt 27,9 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 1,40 ct, 42 briljanter ca 0,42 ctv, ca TCr-Ca/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,92 ct, W(H)/VVS2, Göteborg 1974, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.