Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2018
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/P, stl 17,5 mm, vikt 5,0 g, sliten rodinering.
RING, 18K guld / rodierat guld, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, skadade stenar, de två skenorna pusslas ihop, stl 15,75 mm, vikt 7,1 g.
COLLIER, 18K guld, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv ca W/SI, nagg, längd 42 cm, säkerhetskedja, vikt 6,2 g.
ARMBAND, vitmetall, granater, 2 stenar saknas, längd ca 16 cm, vikt 24,8 g, säkerhetskedja.
COLLIER & ARMBAND, förgyllt silver, 27 + 13 ametister, längd 40 cm resp ca 18 cm, total vikt 45,4 g, säkerhetskedja på armbandet.
HÄNGE, förgyllt silver, ovalslipad ametist ca 10 ct, 20 halvpärlor (ytterligare 2 saknas), bredd 27 mm, vikt 8,9 g.
ISAAC COHEN, armring, silver, bergskristall, Stockholm 1966, stl 6,5 x 6,0 cm, vikt 13,7 g.
RING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, 2 diamanter skadade, några med nagg.