Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 5 april 2018
Klocktillbehör Nivada
ORIGINALLÄNKAR, 5 st. till Nivada herrur, stål, bredd 19/16,5 mm, inklusive ändfästen.
Klocktillbehör Övriga klockor
BAND, 10 st, svarta/blå, bredd 20/16, 18/16, 18/14, 16/14 mm, spännen i vitmetall.
Klocktillbehör Nivada
ORIGINALLÄNKAR, 6 st. till Nivada herrur, stål, bredd 18/17 mm, inklusive ändfästen.
FICKUR, "Tre Kronor, 51 mm, Boett nr. 5963, nickel, ankargång, skadad urtavla, ca 1940.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 55,5 mm, Cal P.S.Bartlett (17 stenar, 18 size), Serie nr. 16101630, Boett nr. 998062, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, motiv (Hjort), ca 1907.
OMEGA, fickur, 48,5 mm, Serie nr. 6364611, Boett nr. 72712650, silver (0,800), niello (skadat), ankargång, sekundvisare saknas, skadad urtavla, ca 1926.
Klockor Invar
INVAR, fickur, 51 mm, Serie nr. 332005, Boett nr. 327580, silver (0,800), niello (skadat), ankargång, skadad urtavla, defekt, motiv (Luftballong), ca 1930.
OMEGA, mormorsur, 36 mm, Serie nr. 5232411, Boett nr. 6084427, silver (0,900), ankargång, skadad urtavla, defekt, gravyr, monogram, ca 1920.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2256716, Boett nr. 3076682/1496, silver (0,800), niello (skadat), ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1918.
Klockor Revue Thommen
REVUE, fickur, 51 mm, Cal 30, Boett nr. 114159, silver (0,800), niello (skadat), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, ca 1935.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 868313, silver (0,800), niello (skadat), ankargång, skadad urtavla, motiv (Ryttare), ca 1925.
ZENITH, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 1070980, Boett nr. 2406568, silver (0,800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, mönster, ca 1909.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Cal 37.93, Serie nr. 5625483, Boett nr. 5625483, stål, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1937.
Klockor Viking
VIKING, fickur, 51 mm, Boett nr. 815005, silver (0,800), niello (skadat), ankargång, skadad urtavla, motiv (Jägare), ca 1925.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4352622, Boett nr. 5108188, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, motiv, bucklor, ca 1913.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 53 mm, Cal 625 (17 stenar, 18 size), Serie nr. 14608486, Boett nr. 4230505, silver (Sterling), ankargång, skadad urtavla, motiv (Lok), OBS: visare ej synkroniserade, ca 1905.
Klockor Waltham
WALTHAM, American Watch Co, fickur, 54 mm, Cal Crescent ST (15 stenar, 18 size), Serie nr. 4063089, Boett nr. 4040064, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1890.