Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 5 april 2018
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 765017, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, OBS: visare ej centrerade, bucklor, ca 1893.
OMEGA, fickur, 52 mm, Serie nr. 4098796, Boett nr. 4961090, silver (0.800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1912.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2339285, Boett nr. 3072461/4319, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1919.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2249564, Boett nr. 3037460/5546, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1918.
OMEGA, fickur, 52 mm, Boett nr. 3749668, silver (0,900), niello (skadat), ankargång, skadad urtavla, motiv (Ryttare) ca 1905.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 51 mm, Cal 293 (7 stenar, 16 size), Serie nr. 22834263, Boett nr. 632086, doublé, ankargång, skadad urtavla, glas skadat, boett signerad "Dennison Watch Case Co LTD", bucklor, ca 1920.
Klockor Hamilton
HAMILTON, fickur, 50,5 mm, Cal 996 (19 stenar, 16 size), Serie nr. 1243357, Boett nr. 9287908, doublé, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ca 1917.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 49 mm, Cal 645 (21 stenar, 16 size), Serie nr. 19089009, Boett nr. 9241690, doublé, ankargång. skadad urtavla, boett signerad Philadelphia Watch Case Co, skadad boett, ca 1913.
APPELLA, väckarur (T Swiss T), 41,5 x 44,5 mm, gulmetall, mekanisk, datum, alarm, skadad urtavla, defekt, ca 1960, etui.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4868755, Boett nr. 5623775, silver (800), ankargång, skadad urtavla, ca 1915.
Klocktillbehör Omega
LÄNKBIT, till Omega Constellation herrur, stål/guld (halvstav), bredd 16 mm, inklusive stift.
Klocktillbehör Cartier
LÄNKBITAR, 2 st. till Cartier Santos herrur, stål/guld, bredd 13,5 mm, inklusive skruvar.