Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 5 april 2018
EIGER LUXE, herrur, 31 mm, Boett nr. 6979, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1970, metallänk ej original.
CERTINA, damur, 24 mm, Cal 19-10, Serie nr. 1780622, Boett nr. 34668 21, guld på stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1950.
Klockor Alpina
ALPINA, fickur, 48,5 mm, Serie nr. 605822, Boett nr. 605925, silver (0,900), ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1935.
Klocktillbehör Rolex
FLIPLOCKLÄNK, till Rolex herrur, passar till Submariner, stål, bredd 20/16 mm, viklås, Ref nr. 93150-LT9/501 B, ca 1987.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 4725161, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1911, fickurskedja i metall.
FICKUR, "John Landgren, Linköping", 47 mm, Boett nr. 56211 43, silver (0,800), cylindergång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1900, etui.
Klockor Chopard
L.U.C. fickur, 50 mm, Boett nr. 13, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, defekt, saknar krona/ställaxel/visare/glas, bucklor, ca 1920.
FICKUR, "A. Wallins Eftr. Linköping", 50 mm, Boett nr. 6581626, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, skadad sekundvisare, bucklor, ca 1925, läderpåse.
Klockor Chopard
L.U.C. fickur, 51 mm, Boett nr. 549, förgyllt silver (0,800), ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
MINISWISS Alarm, väckarur, 49 x 41 (11) mm, manuell/elektronisk, metall/plast, alarm (defekt), ca 1965, läderfodral.
Klocktillbehör Rolex
LÄNKBITAR, 2 st. till Rolex herrur Oysterlocklänk, stål, bredd 15,5 mm, passar GMT-Master II och Explorer II (till femsiffrig referens), inklusive skruvar.
Klocktillbehör Rolex
LÄNKBITAR, 2 st. till Rolex midsize Oysterlocklänk, stål/guld, bredd 14 mm, passar till Yacht-Master, inklusive skruvar.
Klockor Chopard
L.U.C. herrur, 31,5 mm, Boett nr. 221 1, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, ej signerad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
Klockor Chopard
L.U.C. herrur, 32 mm, Cal ETA 1120, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, ej signerat urverk, läderband, ca 1960.
Klocktillbehör Rolex
URTAVLA, till Rolex Oyster Perpetual, Cosmograph Daytona herrur, guld/index, 7/10, passar till Ref nr. 116523 och 116528, ca 2006.
Klocktillbehör Rolex
URTAVLA, till Rolex Oyster Perpetual, Cosmograph Daytona herrur, silver/index, 7/10, passar till Ref nr. 116523, ca 2006.
SEIKO, 5, Serie nr. 025218, Boett nr. 6119-8093, herrur, 36 mm, doublé, automatik, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett, läderband, ca 1970.
E. FORSMAN, fickur, 60 mm, Serie nr. 114, silver, spindelgång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, bygel saknas, bucklor, ca 1788.