Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari 2018
RING, 18K rodierat vitguld, briljant 0,40 ct, TW(G)/VS2, GIA diamond dossier 2186705647, 30 briljanter ca 0,21 ctv, ca TW(G)/SI, stl 16,25 mm, vikt 3,0 g, gravyr.
HÄNGE/KEDJA, hjärta, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,30 ctv ca W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 2,9 g, något slitna fattningar.
RING, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/SI, stl 18,75 mm, vikt 6,2 g, något slitna fattningar.
MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, tigeröga och 40 briljanter ca 0,40 ctv, ca TCr(I)/VS-SI, vikt 18,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,47 ct, ca TW(G)/VVS2, stl 17,75+ mm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, 1 dia är SI, 1 dia har mindre skada, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g.
MATSILVER, 79 delar; silver, gammelfransk, 12 bordsknivar (blad rostfritt stål), 12 bordsgafflar, 11 bordsskedar, 12 förrättsknivar (blad rostfritt stål), 13 förrättsgafflar, 12 matskedar, Mema, Stockholm 1960-tal, förrättsgafflarna olika tillverkare 1920-1930-tal, vikt ca 2382 g.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,37 ct, ca CA(bruna serien)/VS, stl 15,75 mm, vikt 4,9 g, nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,52 ct, ca TCr(I)/SI, 90 briljantslipade diamanter ca 0,42ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter enligt gravyr 0,97 ctv ca W/VS, stl 16 mm, vikt 6,6 g.
RING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 1,00 ct, 8 carréslipade rubiner ca 1,00 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 11,0 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppslipade rubiner ca 1,20 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stif/clips, vikt 5,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,91 ct, ca TW(G)/VVS, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 baguette- samt 56 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stift/clips, vikt 9,8 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 5,13 ct, genomgående sprickor i rubinen, 49 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-TCa/SI-P, nagg på 1 diamant, stl 19,25 mm, vikt 10,9 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, 3 rubiner ca 2,00 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad ametist 1,03 ct, 20 briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 2,8 g.