Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari 2018
RING, 18K vitguld, smaragdslipad rosenkvarts ca 2,25 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 4,7 g.
RUBINRING, 18K vitguld, droppslipad rubin ca 0,46 ct, 99 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,15 ct ca W/VS, något sliten safir, stl 14,75 mm, vikt 7,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 10 rubiner 0,28 ctv, 15 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca W/SI, hjärta, vikt 1,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
BROSCH, 18K vitguld, odlade pärlor, 18 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, Sverige 1952, längd 2,8 cm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,85 ct, ca W-TCr(H-I)/SI 1, 60 åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 17 mm, vikt 8,4 g, lagning.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 16,75 mm, vikt 5,5 g.
SMYCKESET, armband; silver, folierat glas, spänne, 1700/1800-tal, infattat i armband stämplat 1930, Markströms, Uppsala. Brosch; silver, folierat glas, spänne från 1700-talet, senare nål. Örhängen; förgyllt silver, paste, skriv, krokar. Etui från Markströms.
CAMÉBROSCH, 18K guld, snidat snäckskal med gudinnemotiv. 4,5 x 3,5 cm, Sverige 1953, vikt 13,8 g.
BROSCH, 18K guld, snidad rosa korall i form av en ros, mått 2,5 x 2,0 cm, vikt 10,1 g, tennlödningar.
CARMOSÉRING, 18K guld, briljant ca 0,43 ct, ca W/VS, 7 briljanter ca 0,35 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
RING, platina, smaragdslipad smaragd ca 2,5 ct, 30 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VVS, stl 18,25 mm, vikt 9,8 g, en diamant är skadad, smaragden med inneslutning som når ytan.
RING, 18K guld, ametister, orangea safirer, topas, morganit, 5 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 16,9 g.
BROSCH, 14K guld/silver, obehandlad rosa safir ca 0,60 ct, certifikat från Gemmological Certification Services 5776-4366, gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, längd ca 4,5 cm, vikt 4,3 g, större nagg på safirens undersida, ett fåtal diamanter med skador.
PAGODRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,60 ct, ca TCa(L)/P1, 66 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-P, K. Torndals, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 13,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 130 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, diameter 3,8 cm, vkt 10,6 g, stift.