Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 4,50 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 10 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade barocka pärlor ca 8,4-9,4 mm, 12 diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Light Yellow/SI-P, längd 3 cm, vikt 6,6 g.
RING, 18K guld, delvis rodierat, briljantslipad diamant ca 1,83 ct, ca TCa(L)/VS2, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, stl 16,75 mm+, vikt 4 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, 4 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI-P, runt sekelskiftet 1900, vikt 2,2 g, stängbara krokar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 13 mm, 20 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca Cr-TCa/VS-P, höjd 5,3 cm, vikt 10,9 g, stift.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 12,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 42 cm, vikt 32,0 g, ett fåtal diamanter med nagg.
RING, 14K guld/silver, pärla, 16 gammal- och 10 rosenslipade diamanter ca 1,25 ctv, TW-TCr/VS-P, rubin, antik, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g, nagg, inneslutning som når ytan.
PÄRLCOLLIER, orientaliska och odlade pärlor, doserade, ca 3,75-10 mm, lås i 18K vitguld, smaragd, längd 42,5 cm, vikt 17,3 g.
COLLIER, 18K guld, blå emalj, rosenslipad diamant, antikt, Stockholm 1848, längd 42 cm, vikt 17,5 g, förlängt.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Österrike/Ungern 1860-tal, höjd 28 cm, vikt 1108 g, lagade, gravyr.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 1,49 ct, ca TCa(K)/VS2, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1939, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
VAN CLEEF & ARPELS, collier, Vintage Alhambra, 18K guld, pärlemor, refnr JA122031, längd 37-41 cm, vikt 5,0 g, certifikat, originaletui, ytterask.
BROSCH, platina, 88 äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, 1940-tal, längd 5 cm, vikt 10,4 g, gravyr.
WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, smaragdslipad ametist, signerad, Lund 1958, stl 17,25 mm, vikt 10,1 g, mindre nagg på ett av ametistens hörn. (d)
WIWEN NILSSON, örhängen,18K guld, ovalslipade ametister, Lund 1958, höjd 1,1 cm, vikt 5,6 g, skruvstift. (d)
CARMOSÈRING, 18K vitguld, cabochonslipad svart opal ca 10,1x4,8x2,8 mm, Lightning Ridge, bra färgspel, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/VS-P, Lennart Abrahamson Atelje, Uddevalla 1972, stl 19,25 mm, vikt 4,9 g.
TIFFANY & CO., armring, 1837 Interlocking Circules Bangle, 18K roséguld/guld/silver, stl 19, vikt 81,4 g, originalpåse.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant 3,91 ct, W(H)/SI1, HRD certifikat 13018934001, 2 droppslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K roséguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, serienr BIR485, stl 18, vikt 34,3 g, skruvmejsel, originaletui och ytterkartong.