Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari 2018
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Ceson Guldvaru, Göteborg 1982, stl 18 mm, vikt 2,2 g, skev skena.
HÄNGE, 14K guld, rosa korund, 23 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-P, vikt 6,6 g, korunden naggad och inneslutningar som når ytan, 2 diamanter skadade, skadad ögla.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 2,2 g.
RING, 18K guld, 68 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 6,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, Sporrong, mässing, Tre Kronor, diameter 14 mm, vikt 10,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/SI, stl 16,25 mm, vikt 5,8 g, graverad.
BROSCH, 18K guld, rund cabochonslipad safir 4,8 x 4,8 x 2,6 mm, 2 orientpärlor 2 mm i diameter, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, syntetisk rubin, 1 gammalslipad diamant ca 0,22 ct, 5 rosenslipade och 1 rund fasettslipad diamant ca 0,08 ctv, ca W-TCr/SI, slitna fattningar, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, svenska stämplar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ctv, ca W(H)/SI1, stl 14,5 mm, vikt 2,4 g, graverad.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljant enligt gravyr 0,40 ct ca W/P1, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct, ca W(H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g, graverad.
BROSCH, 18K guld, safir, 2 gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, bredd 62 mm, vikt 3,7 g.
COLLIER, 18K guld / silver, 1 gammalslipad och 4 rosenslipade diamanter, ankarlänk i silver, längd 42 cm, vikt 2,6 g.