Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari 2018
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W(H)/SI, längd 40 cm, vikt 3,0 g.
HÄNGE/KEDJA, hjärta, 18K guld, venezialänk, 29 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W(H)/SI, längd 40 cm, vikt 6,8 g, flera diamanter med nagg på krona.
ENSTENSRING, 18K vitguld/guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TCa(K)/SI, stl 16,25 mm, vikt 6,7 g, 2-ihoplödda skenor, dålig fattning.
RING, 14K vitguld/guld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca W(H)/SI, 8 triljant- och prinsesslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 7,3 g, briljantslipade diamanten har naturaler på rondist och krona samt små nagg på bordet.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca Cr(J)/VS, stl 18 mm, vikt 2,5 g behov av rodinering,
RING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, graverad W/P1.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad droppformad pärla, 4 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W(H)/VS, längd 2,5 cm, vikt 4,1 g.
STIGBERT, alliansring, 18K guld, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,25 mm, vikt 1,7 g, gravyr.
LAPPONIA, ring, 18K vitguld / guld, åttkantslipad diamant 0,02 ctv, stl 17 mm, vikt 1,8 g, gravyr
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,8-4,2 mm, doserad, lås i silver, längd 42 cm, knutet, vikt 9,8 g.
ARMBAND, silver, vildmarkstil, 1972, Te-boon, Nyköping, längd 19 cm, vikt 73,6 g, originaletui.
SYSKONRING, 18K guld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TCr/SI 2, stl 16,75 mm, vikt 2 g, två lagningar, en nedsliten klo.
RING, 18K rodinerat guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 17 mm, vikt 2,0 g, svaga fattningar.
ALLIANSRING, 18K rodinerat guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 1,7 g, svaga fattningar.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ctv, ca W(H)/Si, stl 17,75 mm, vikt 2,0 g.
RING, 23K guld/förgyllt silver, paste, opaler, halvpärlor, Stockholm 1869, stl 17 mm, vikt 5,2 g, graverad.
HÄNGE/KEDJA, silver/låghaltigt guld, folierad ovalslipad safir, rosenslipade diamanter, längd 42 cm, vikt 5,0 g, foliering skadad.