Avslutad | Klockor – Lördag 13 januari 2018
TISSOT, Bellflower, Boett nr. L610K / TKT-JA-19719, damur, 20 x 23,5 mm, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, briljant på länken (1 st. 0,01 ct) , integrerad originallänk, ca 2005.
OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1430, Serie nr. 53033249, PIC nr. 7910.11.01, Ref nr. BA 196.750, Boett nr. 196.750 MZ/51894540, herrur, 33 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, skadad boett (böjt horn), gravyr, läderband, ca 1991.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 1001, Serie nr. 32050527, Ref nr. JD 166.0058, Boett nr. 166.058 / 168.044, herrur, 33 x 39 mm, doublé (40 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1970.
TISSOT, Seastar Seven, Cal 2351, Serie nr. 21111, Boett nr. R 17546-7, damur, 21,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1978.
CARTIER, Santos Ronde, Cal ETA 2671, Boett nr. 090776967, damur, 24 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor), skadad urtavla, urverk ej signerat, defekt, OBS. tavelpelare av, ca 1985.
TRAVITA, Datomatic, Cal AS 1700/01, Boett nr. 406901, herrur, 28 x 28 (38) mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
CERTINA, herrur, 33,5 mm, Boett nr. 115.9299.68, 18K guld, quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, lädrband, ca 1998.
FICKUR, 50,5 mm, Boett nr. 36013/39, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.
OMEGA, Seamaster, Cal 1432, Serie nr. 46523601, Ref nr. CD 196.0282, Boett nr. 196.0282 (K.B), herrur, 35 mm, guld på stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, ca 1984, metallänk ej original.
OMEGA, mormorsur, 35,5 mm, Boett nr. 3633357, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1905.
TIIMENTOR, herrur, 34 mm, Boett nr. 54342, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum (roulette), skadad urtavla, ca 1965.
OMEGA, Constellation, Chronometer (T Swiss Made T), Cal 564, Serie nr. 25360696, Ref nr. CD 168.0010, Boett nr. 168010 S.F, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett, originallänk, viklås, Ref nr. 1068/523, ca 1966.
OMEGA, Seamaster, Calendar, Cal 503, Serie nr. 14890928, Ref nr. CK 2849, Boett nr. 2849-1 SC, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, perlonband, ca 1956.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Hampton Mini, Serie nr. 3405898, Boett nr. 65340, damur, 17 x 26,5 x 33,5 mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, ca 2004.
OMEGA, fickur, 51 mm, Cal 38,5L.T1, Serie nr. 9424212, Boett nr. 10124654, stål (Staybrite), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1944, fickurskedja i vitmetall.
Klockor Movado
MOVADO, Museum, Boett nr. 961897/87-40-882N, herrur, 30 mm, svart stål, quartz, safirglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1995, etui (skadat), ytterkartong.
ZENITH, fickur, 51 mm, Serie nr. 1769750, Boett nr. 128790, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1914.
OMEGA, herrur, 30,5 mm, Cal 26.5 SOB T.2, Serie nr. 9206783, Boett nr. 9829391 / 1119, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1942.
CARTIER, Santos, s.k. "Spider Dial", Cal 77, Boett nr. 2961100272, herrur, 29 x 28 (41) mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 03/95, ca 1990.