Avslutad | Klockor – Lördag 13 januari 2018
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Classic Lady II, Serie nr. 234/MMVIII, damur, 32 mm, stål, quartz, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla (se fördjupad information), briljantkrans (68 st. TW/VS, ca 0,34 ctv), originallänk, viklås, ca 2010.
JAEGER-LE COULTRE, herrur, 33 mm, Cal 476, Serie nr. 523395, Boett nr. 427189 A, 18K guld, hammarautomat, renoverad urtavla, skadad urtavla, defekt (se fördjupad information), läderband, ca 1947.
Klockor Rado
RADO, Ceramica Jubilé, Serie nr. 36296778, Boett nr. 204.0320.3, damur, 21 x 26,5 mm, high-tech ceramica, quartz, safirglas (repor), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 03986, ca 1993, box (skadad).
OMEGA, Seamaster, Cal 591, Serie nr. 17647255, Ref nr. KO 14704, Boett nr. 14704 4 SC (HF), herrur, 34 mm, guld på stål (Staybrite), automatisk, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1960, metallänk ej original.
JAEGER:LE COULTRE, herrur, 33,5 mm, Cal K800/CW, Serie nr. 1340068, Boett nr. 889333, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1958, box.
JAEGER LE-COULTRE, damur, 22,5 x 26,5 (31) mm, Cal 834, Serie nr. 2301158, Boett nr. 8001 21/1442574, 18K guld, automatisk, safirglas (skadat), skadad urtavla, läderband, ca 1984.
TISSOT, T-Classic, Le Locle, Chronometre, Cal ETA 2824-2, Serie nr. 14HA0013399, Ref nr. T006.408.11.057.00, Boett nr. T006408 A, herrur, 39,3 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. L264, cert (ej komplett), ca september 2015, box, ytterkartong.
Klockor Rado
RADO, DiaStar, Multifunction, Serie nr. 03519517, Boett nr. 196.0457.3, herrur, 23,5 x 28 mm, high- tech ceramic (bicolour), quartz, safirglas (nagg), integrerad originallänk, viklås i titan, Ref nr. 04401, ca 1999, box, ytterkartong.
IWC, fickur, 51 mm, savonett, Cal 53 (H5), Serie nr. 699600, Boett nr. 852322, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1918.
OMEGA, Seamaster, Cal 1380, Serie nr. 46291390, Ref nr. BD 596.0747, Boett nr. 596.747 BZ, damur, 24 mm, 14K guld, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1984.
CERTINA, frackur, 40 mm, Cal 28-10, Serie nr. 490078, Boett nr. 7010.033, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1970, etui.
CERTINA, New Art, Cal 17-36, Boett nr. 824.3810.68, damur, 22 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1975.
TISSOT, T-Touch, Serie nr. RKP-BC-16002, Boett nr. Z 254/354, herrur, 42 mm, analog/digital, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. Z354/RKP-S, ca 2005.
Klockor Dubey&Schaldenbrand
DUBEY & SCHALDENBRAND, Aerodyn Duo, Cal ETA 2892A2, Boett nr. 521, herrur, 33 x 43 (44.5) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, två tidszoner, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1999.
IWC, herrur, 33 mm, Cal 88 (Inca), Serie nr. 1373098, Boett nr. 1391998, stål (Staybrite), manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, ca 1956.
CERTINA, Certidate, Cal 25-661, Boett nr. 852.3392.65, herrur, 34,5 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1965, metallänk i gulmetall ej original.
Klockor Jacques Lemans
JACQUES LEMANS, Format, herrur, 34 x 40 (50) mm, Ref nr. 1-1345, stål, quartz, mineralglas, datum, originallänk, viklås, ca 2009.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 672, Serie nr. 27450741, Ref nr. ST 153.0029, Boett nr. 153.029 (C.B), herrur, 24 x 33 (39,5) mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1968, metallänk ej original.
FICKUR, 52 mm, savonett, Boett nr. 44/119650, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1935, läderpåse.