Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2017
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, ca 6 mm, lås i 18K guld, cabochonslipad ametist, Stigbert, Stockholm 1969, längd 43 cm, vikt 46 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 0,05 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W(H)/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,1 g.
Smycken Nål
KRAVATTNÅL, 14K vitguld, ovalslipad peridot ca 2,20 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca LB/P, några med nagg, längd 5,0 cm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blåa safirer ca 0,65 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,7 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,75 ct, ca W(H)/SI1, nagg, natural, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, skadade klor.
STRÖMDAHL, carmoséring, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,65 ct, mycket slitna fasettkanter, 12 briljantslopade diamanter ca 0,26 ctv, ca W(H)/VS-P, flera skadade, flera naggade, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g, skadade klor.
DAVID ANDERSEN, armband, sterlingsilver, blå emalj, Norway, längd 18,0 cm, vikt 13,4 g.
ARVO SAARELA, armring, sterlingsilver, öppningsbar, Enköping 1968, stl 6,0 x 5,0 cm, vikt 30,1 g.
ANNIE JÄGBECK, armring, sterlingsilver, Lund 1987, signerad, stl 6,5 x 6,0 cm, vikt10,0 g.
STIGBERT, armband, 18K guld, fantasilänk, Engelbert, Stockholm 1956, längd 20,5 cm, vikt 13,9 g.
ARMBAND, silver, filigran, cabochonslipade rosenkvartser, längd 17,5 cm, vikt 67,0 g, saknar säkerhetskedja.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 svarta diamanter ca 0,20 ctv, 22 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,3 g, stift, avtagbar halo.
HÄNGE, kors, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 2,5 cm, vikt 1,9 g.