Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2017
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, röd emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Pendant 22 mm, vikt 7 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, vit emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Pendant 22 mm, vikt 7 gram.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,42 ct, ca W(H)/VS, nagg, Leif A Bäckmans Guldsmedja, Stockholm 1968, stl 16,75 mm, vikt 3,8g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(F)/VS1, 82 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCa(G-L)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 10,9 g.
ARMBAND, 14K guld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca Ca/P, längd 18,3 cm, vikt 8,8 g.
SMYCKESET(5), malakitkulor, sterlingsilver, doserad collier 6,4 - 16,0 mm, längd 60 cm (små gröna glaspärlor mellan malakitkulorna), armband 20 cm, örhängen med krokar, örhängen med stift i förgylld metall, ring stl 18 mm.
RING, 18K guld/vitguld, 3 carréslipade smaragder ca 0,80 ct, 10 åttkantslipade diamanter 0,10 ctv, stl 19,5 g, vikt 6,1 g.
RING, minst 21K guld, gammalslipad diamant ca 0,33 ct, ca TCape/SI, stl 16 mm+, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, några med nagg på krona, vikt 6,1 g, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, 4 rubiner, ca 0,30 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv ca W/P, stl 17,75 mm+, vikt 2,9 g.