Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2017
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver odlade sötvattenspärlor ca 11,00 mm, buttonformade, stift
RING, 14K vitguld, ovalslipad blå topas ca 2,50 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g.
PÄRLCOLLIER, korallfärgade sötvattenspärlor, lila barocka pärlemorskal, hängande delen ca 12 cm, längd 62 cm,
RING, 18K guld, ovalslipad safir ca 3,0 ct, 2 briljantslipde diamanter ca 0,26 ctv, ca W/VS, Umeå 1985, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
RING, sterlingsilver delvis förgyllt, onyx, diamant ca 0,03 ct, stl 15,5 mm, vikt 3,4 g.
KANDELABER, silver, tvåarmad, Norge, Svensk import 1945, höjd 17,5 cm, vikt 670,9 g, fylld botten, gravyr.
KANDELABER, sterlingsilver, trearmad Tyskland, höjd 17 cm, vikt 385,3 g, fylld botten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 blåa safirer ca 1,00 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W(H)/VS, vikt 5,3 g.
RUSKOR, 3 st, silver, vriden form, Edlunds Silvervarufabrik Stockholm 1951, sockerruska med importstämplar, höjd 9,5-19 cm, vikt 343,5 g.
SOCKERSKRIN, silver, barockstil, svenska importstämplar, 1900-talets mitt, höjd 12 cm, vikt 380,3 g monogram.
RING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 1,00 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W(H)/P, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.
DOSA, silver, invändigt förgylld, 6-kantig, blomdekor, troligen Tyskland, höjd 4 cm, vikt 32,6 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca W/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 3,3 g, en diamnt med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,13 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,75 mm, Göteborg 1976, vikt 3 g.
RING, 18K guld, smaragd, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Cr/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, pärlor, Gustaf Dahlgren, Malmö 1899, vikt 7,6 g, lagningar, senare skruvlås.