621 - 640 av 730
1...313233...37 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2017

Klubbad för

PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver odlade sötvattenspärlor ca 11,00 mm, buttonformade, stift

250 kr

Utrop: 300 kr

COLLIER, korall, svarta kulor och kuber, längd 72 cm, lås silver.

350 kr

Utrop: 400 kr

RING, 14K vitguld, ovalslipad blå topas ca 2,50 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g.

Utrop: 2 100 kr

PÄRLCOLLIER, korallfärgade sötvattenspärlor, lila barocka pärlemorskal, hängande delen ca 12 cm, längd 62 cm,

Utrop: 350 kr

RING, 18K guld, ovalslipad safir ca 3,0 ct, 2 briljantslipde diamanter ca 0,26 ctv, ca W/VS, Umeå 1985, stl 17 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 5 000 kr

RING, sterlingsilver delvis förgyllt, onyx, diamant ca 0,03 ct, stl 15,5 mm, vikt 3,4 g.

550 kr

Utrop: 350 kr

KANDELABER, silver, tvåarmad, Norge, Svensk import 1945, höjd 17,5 cm, vikt 670,9 g, fylld botten, gravyr.

Utrop: 1 500 kr

KANDELABER, sterlingsilver, trearmad Tyskland, höjd 17 cm, vikt 385,3 g, fylld botten.

Utrop: 1 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 blåa safirer ca 1,00 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W(H)/VS, vikt 5,3 g.

2 400 kr

Utrop: 2 100 kr

Silver Fat

FAT, silver, svenska importstämplar, 41x26,5 cm, vikt 1282,3 g.

Utrop: 8 000 kr

RUSKOR, 3 st, silver, vriden form, Edlunds Silvervarufabrik Stockholm 1951, sockerruska med importstämplar, höjd 9,5-19 cm, vikt 343,5 g.

Utrop: 2 300 kr

SOCKERSKRIN, silver, barockstil, svenska importstämplar, 1900-talets mitt, höjd 12 cm, vikt 380,3 g monogram.

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 1,00 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W(H)/P, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 1 400 kr

DOSA, silver, invändigt förgylld, 6-kantig, blomdekor, troligen Tyskland, höjd 4 cm, vikt 32,6 g.

425 kr

Utrop: 450 kr

DIAMANT, kuddslipad, 0,39 ct, light yellowish brown/SI2.

1 400 kr

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca W/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 3,3 g, en diamnt med nagg.

Utrop: 1 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,13 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,75 mm, Göteborg 1976, vikt 3 g.

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K guld, smaragd, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Cr/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,5 g.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, pärlor, Gustaf Dahlgren, Malmö 1899, vikt 7,6 g, lagningar, senare skruvlås.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,42 ct, ca TCr(I)/SI 1.

Utrop: 4 500 kr