Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2017
BÄGARE, silver, invändig förgyllning, vidgande på välvd fotring, liv med bladdekor, C Herdin, Falun 1824, höjd 10 cm, diameter 7,7 cm, vikt 54,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,16 ct enligt gravyr, ca TW/VS, H Jonssons Guldsmedsverkstad, stl 15,75 mm, vikt 3,1 g.
BÄGARE, silver, vidgande på räfflad fotring, liv med graverad blomdekor, höjd 10,5 cm, diameter 8,8 cm, vikt 72,3 g.
RING, 14K vitguld, rosenslipad diamant ca 4,3 mm i diameter, pärlor och smaragder, stl 17,75 mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/VS2, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 2,00 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W(H)/SI, stl 16 mm, vikt 3,1 g, repa på krona av akvamarin.
RING, 18K guld, odlad pärla ca 6 mm, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/VS, Sverige 1930, stl 18,25 mm, vikt 3,3 g.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,31 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g, safiren har nagg på krona.
RING, 18K guld, ovalslipad peridot ca 2,4 ct, briljantslipad diamant 0,17 ct, ca W/VS, stl 20,25 mm, vikt 6 g.