Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2017
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver odlade sötvattenspärlor ca 5,6-5,9 mm, vikt 0,8 g stift.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 9-10,43 mm, längd 46 cm, lås förgyllt silver.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 8-9 mm, offround, röda kulor, längd 124 cm.
RING, 18K vitguld, 82 åttkantslipade och 2 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,4 g.
RING, palladium, 16 prinsesslipade svarta diamanter ca 0,55 ctv, 34 prinsesslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca W(H)/VS, Artinians Juveler, Stockholm 2010, stl 17,5 mm, vikt 9,2 g, graverad, 2 svarta diamanter med nagg.
BROSCH, 18K guld, rund fasetterad rosa turmalin, 2 odlade pärlor, längd 5,6 cm, vikt 2,2 g, böjd nål.
BROSCH, 18K guld, antik, turkos emalj, längd 3,8 cm, Sverige 1915, vikt 3,5 g, pärla saknas, böjd nål.
SHIMANSKY, ring, 18K vitguld, smaragdslipad svart diamant ca 4,77 ct, stl 19 mm, vikt 7,5 g, originaletui.
BROSCH/HÄNGE, gul metall med granater, diameter 3,8 cm, vikt 9,1 g, lagad på baksidan.