Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2017
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, grå/blå, längd 47 cm, lås silver.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 11,50-13,50 mm, längd 46 cm, magnetlås sterlingsilver.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, grå och vita, grå kulor, större barocka pärlor, längd 65 cm, lås vitmetall.
RING, 18K vitguld, safir, 2 briljanter ca 0,30 ctv ca W/VS (nagg), stl 16,75 mm, vikt 1,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant enligt gravyr 0,17 ct ca W/VS, stl 16 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 0,70 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,9 g, smaragden har inneslutningar som når ytan och är naggad på kanten.
DIAMANTER, 2 st, äldre briljantslipade diamanter 1,40 ctv, TCr(I)/VS2, båda diamanterna har nagg på rondist, ena med nagg på krona.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,32 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g, diamanten har väldigt stark fluorescence och är något mjölkig, diamanten sitter något snett i fattningen.
RING, 18K vitguld, rubin, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld, smaragd, rubin, safir, 6 briljanter ca 0,06 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g.
RING, 14K vitguld, cabochonslipad stjärnsafir ca 3,00 ct, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W(H)/P1, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/VS, stl 18,25 mm, vikt 11,5 g, safiren är diffusionsbehandlad, inneslutning når ytan i briljantslipade diamanten.
ALLIANSRING, 18K guld/rodinerat guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI-P1, stl 18 mm, ej helt rund ringskena, vikt 3,2 gram.
ARMBAND, silver, cabochonslipad ametist, hamrad yta, mått 6 x 6 cm, signerad, Christina Lundeberg-Bergholm, Uppsala 1956, vikt 12,4 g.