Avslutad | Moderna – Lördag 9 december 2017
ARMBAND, 18K vitguld, 74 prinsess & briljantslip diam ca 2,44 ctv, ca TW-TCr/VS- SI, längd 17, vikt 8,4 g.
TENNISARMBAND, 2-radigt, 18K vitguld, 168 briljanter ca 3,37 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 10,5 g.
CARTIER, ring, 18K trefärgat guld Trinity, stl ca 14,75 mm (47), nr A6313I, vikt 3,5 g, originaletui, ytterkartong, cert.
RING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g.
BENGT HÖGKVIST, armring silver, bergskristall, Stockholm 1978, 6x5 cm, vikt 36,7 g. (d)
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI1, stl 18 mm, vikt 8,2 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 3 prinsesslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS, Stockholm 2000, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, oxiderat sterlingsilver/ 24K förgyllt silver, Clouds, Buchwic Concept Jewellry, stift, höjd 4 cm, vikt 7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct, ca TW/SI, Jusefin Cummings, stl 16,25 mm, vikt 8,1 g, nagg på kulett, originalask.