Avslutad | Moderna – Lördag 9 december 2017
CLAES GIERTTA, ring, 18K guld, odlad barock ljust blågrå pärla ca 10,50 mm, signerad, Stockholm 1992, stl 15,75 mm, vikt 14,1 (d)
ALLIANSRING platina med 12 st briljanter 0,18 ctv, TW/VVS, vikt 12,9 g, storlek 15,75 mm
ÖRHÄNGEN, 18K svartoxiderat guld, ovalslipade safirer, tsavoriter, 2 x 1,4 cm, stift, vikt 8,5 g.
ENSTENSRING, platina, 950 /1000 "Tiffany " briljant ca 0,25 ctv TW/VS, stl. 16,0 mm
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 2,78 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 6,7 g.
PANDORA, armband, sterlingsilver, 18 berlocker varav 3 förgyllda, längd 19,5 cm, vikt 64,8 g.
GEORG JENSEN, örhängen, nr 475, sterlingsilver, rökkvarts, krokar, höjd 3,2 cm, vikt 5,2 g, originalask.
LAPPONIA, armband, 14K guld, Mukka, längd ca 18 cm, Björn Weckström, Finland år 1995, vikt 18,8 g, säkerhetskedja, påse.
ALLIANSRING, 18K, vitguld / guld, 27 briljanter ca 0,81 ct ca TW/VS, GK 1998, 16,5 mm vikt 6,2 g
RING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter 0,80 ctv W/VS, Guld & Juveler Stockholm 1973, stl 17 mm, vikt 8,8 g.
W.A. BOLIN, ring, sterlingsilver, cabochonslipad ametist, Stockholm 1999, stl 17,75 mm, originalask.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct TW/VS, 25 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-VVS-VS, Stockholm 1987, längd 50 cm,vikt 17,1 g, en diamant skadad.
OLE LYNGGAARD, hänge/nyckelhänge, 18K guld, odlad sötvattenspärla, grå, äggformad, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, höjd 2,8 cm, pärla på krok som går att ta av, vikt 4,8 g.