Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2017
RING, 18K guld, ovalslipad rubin och blå safir, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stl 19 mm, vikr 5,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,1 g.
KHLEBNIKOV, skål, silver, emalj, Ryssland, kontrollstämpel Lev Oleks, Moskva 1893, höjd 3,5 cm, diam 5,5 cm, vikt 56,1 g, emaljskador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca TW(G)/VVS, Guld & Gravyr Lennart Magnusson, Göteborg 1976, stl 18,5 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, blå safir ca 1,85 ct, 14 åttkantslipade diamanter i olika slipningar, ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g, nagg på några diamanter.
COLLIER, 18K vitguld, hjärtan, prinsess- samt briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, längd 44 cm, vikt 30,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,43 ct, ca W(H)/SI2, Guld & Juvelateljen, Stig Johansson, Göteborg 1983, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljant enligt uppvisat kvitto 0,50 ctv ca TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct enligt gravyr, ca W(H)/VVS, naturaler vid rondist, Markströms Uppsala 1984, stl 15,75 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, Guldbolaget i Bergkvara , stl 15,5 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K guld/rodierat guld, 14 briljant- och 28 prinsesslipade diamanter ca 2,94 ctv, ca TCr-CA/VS, stl 18 mm, vikt 14,3 g, svaga fattningar, nagg.
RING, 18K guld, 21 briljant- och 4 navetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCa-Brown/SI-P, stl 19 mm, vikt 13,4 g, skador, nagg, svaga fattningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant enligt gravyr 0,57 ct ca W/VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 äldre briljant- och briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, Örns Juvelatelje, Göteborg 1974, stl 17,75 mm, vikt 5,1 g, en diamant med litet nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea pärlor ca 14 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv ca W/SI-P, stift 10,8 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 3,8 ct, 12 briljantslipade diamanter 1,22 ctv, ca W/P, stl 16,25 mm, vikt 6,9 g, inneslutningar som når utan, tanzaniten med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, odlade pärlor, safirer ca 80,9 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 80 cm, vikt 30,5 g.