Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2017
RING, 18K vitguld, 272 briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca W/VS, några diamanter SI, stl 17,25 mm, vikt 12,2 g.
BESTICKSEVIS, 49 delar, silver, 7 bordsgafflar, 3 bordsskedar, 8 dessertgafflar, 9 dessertskedar, 6 kaffeskedar, 8 bordsknivar och 8 desserknivar, T.Marthinsen, Tonsberg, Norge 1900-talets mitt, svensk importstämpel, totalvikt 1596,8 g, knivar med rostfria stålblad.
ARMBAND, 18K guld, blå och vit emalj, 4 halvpärlor, Carl Fredrik Hultbom, Stockholm 1847, innerdiameter 6,4 cm, vikt 12,3 g, emaljskador, bucklor, saknar berlocker.
HÄNGE/STJÄRNA, 18K vitguld, 48 briljanter ca 0,53 ctv, ca TW-W/VS-SI, 2,6 x 2,6 cm, vikt 5,4 g, stämplad OZ och GL.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,52 ct, ca TCr(I)/SI, 90 briljantslipade diamanter ca 0,42ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,62 ct, River(E), HRD cert nr 08022747030, före detta VVS1 men har nu mindre skador på 3 av diamantens hörn, därav ingen klarhetsgradering på mittstenen, omgiven av 51 briljanter ca 0,75 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g.
BROSCH, platina, 76 gammal- åttkant och briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-Ca(G-M)/VS-P, flera med nagg, 3 diamanter skadade, stl 6,0 x 2,5 mm, vikt 12,8 g
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade saltvattenspärlor, ca 7,2-7,5 mm, lås i 14K guld med 12 blåa safirer och odlade pärlor 5,0 mm, längd 39 cm.
RING, platina, 7 mediumslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 19,75 mm, vikt 3,9 g, en mindre diamant med skada.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, längd 35 cm, vikt 8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, 3 briljanter ca 0,06 ctv, vikt 2,3 g, de 3 mindre diamanterna med skador.
SCHALIN, ring, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,21 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 19,1 g.
ENGELBERT, örhängen, 18K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, vikt 4,3 g, stift.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/SI, Juvelia Uppsala, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g.
JENNY FORS GENTELE, enstensring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,51 ct, TW(G)/VS2, GIA-certifikat 5253554438, stl 16 mm, vikt 6,9 g, etui.
RING, 18K guld, blå safir, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, Anders Fors Guldateljé, stl 16,75 mm, vikt 11,6 g, etui.