Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2017
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 oval- slipade rubiner ca 0,32 ct, stift, höjd 1,6 cm, vikt 4,3 g.
HÄNGE, 14K guld, rubiner, 22 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, höjd 2,9 cm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 peridoter, 13 26 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca Yellow/P, stift, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-TCa/VS, stift, vikt 4,4 g.
RING, 18K guld, fasettslipad citrin, stl 16,75 m, vikt 3 g, citrinen med skada på undersidan.
MATSILVER, 54 delar, Cohr, 9 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 4 bordsskedar, 3 matknivar, 13 efterrättskedar, 13 kaffeskedar.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, grå odlade sötvattenspärlor, barocka, längd 4,5 cm.
ÖRHÄNGEN, silver, grå odlade sötvattenspärlor, hematit, rosa fasetterade stenar, krokar, längd 5 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, silver, grå odlade sötvattenspärlor ca 9,80 mm, buttonformade, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor något ovala ca 11-12 mm, magnetlås i förgyllt sterling silver, längd 42 cm, vikt 86,0 g, knutet.
ARMBAND, gul metall, granater, 2 saknas, fröpärlor, längd ca 17,5 cm, säkerhetskedja.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,16 ct, ca TW(G)/VVS, stl 15,5 mm, vikt 1,7 g.
HÄNGE, 14K rödguld/silver, vita och färgade glasstenar, längd ca 6 cm, vikt 5,0 g, ryska stämplar, nagg, några skadade stenar.
RING, 18K guld, ovalslipad rubin, ca 50 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, rubin med inneslutningar som når ytan.
RING, 14K vitguld, rubelit ca 0,65 ct, 6 briljant- samt baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 2,4 g, nagg på rubelit, slitna klor.