Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2017
GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, Daisy, ljusblå emalj, diameter 4,3 cm, vikt 16,3 g, emaljskador.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade blåa safirer ca 1,20 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS, vikt 2,8 g, stift, ena snurrebussen i rödguld.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, gulgrön kvarts, briljantslipade diamanter 0,03 ctv, krokar, höjd 2,7 cm, vikt 4,4 g.
RING, 18K guld, gammelslipad diamant ca 0,22 ct, ca W(H)/P1, ytgående inneslutningar, nagg, 2 carréslipade rosa safirer, båda skadade, C Wikström Stockholm 1945, stl 15,25 mm, vikt 3,1 g
HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, ovalslipad ametist ca 2,3 ct, 3 diamanter ca 0,12 ctv, ca W-TCa/VS-SI, längd 40 cm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld, smaragd med svaga fattningar, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv ca W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea pärlor ca 13 mm, stift, vikt 7,9 g, en snurrebuss saknas.
PÄRLCOLLIER, 2 rader doserade odlade pärlor ca 3-7 mm, lås i 18K guld, längd 47 cm, vikt 22,2 g.