Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2017
PÄRLÖRHÄNGEN, silver, odlade sötvattenspärlor, ca 11,20 mm, buttonformade, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, rubin, safir, smaragd, 4 briljantslipade diamanter 0,28 ctv,ca TW/VVS, Uppsala, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca Ca(M-N)/P1, stl 18,5 mm, vikt 2,7 g.
THOMAS SABO, hänge/kedja, sterlingsilver, krona med svarta cz, längd 44 cm. hänget längd 3,5 cm, vikt 13,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka färgade blå, längd 44 cm,, lås sterlingsilver.
RING, 18K vitguld/guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/flera stora nagg och skador, Kå-Ce Guldsmedja, Stockholm 1989, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g.
RING, oxiderat sterlingsilver, cz, Buchwic Concept Jewellery, handgjord, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
RING, sterlingsilver, cz, Buchwic Concept Jewellery, handgjord, stl 17,00 mm, vikt 3,6 .
RING, förgyllt sterlingsilver, cz, Buchwic Concept Jewellery, handgjord, stl 18 mm, vikt 3,6 .