Avslutad | Moderna – Lördag 4 november 2017
TIFFANY & CO, ring, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 3,6 g.
TIFFANY & CO, enstensring, platina, briljantslipad diamant 0,24 ct, ca TCR(I)/VVS 2, certifikat, stl 16,5 mm+, vikt 4,4 g, originaletui.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, kullås, 18K vitguld, arbetad yta, diameter 10,5 mm, vikt 2,9 g, collier färgade sötvattenspärlor, akvamarin, längd 86 cm, dobbar.
ARVO SAARELA, collier, silver, ring- och stavlänk, Enköping 1965, längd 39 cm, vikt 63,9 g.
COLLIER, silver, stelt, hamrad yta, Alton, Falköping 1972, ca 11,5x11 cm, vikt 58,2 g.
ARMRING, silver, öppen, genombrutet, signerad Vicson, Jansons Guldvaru, Lindesberg 1973, 7x6 cm, vikt 30,7 g, mindre buckla.
NE FROM, armring, sterlingsilver, bärnsten, Danmark 1960/70-tal, 6,5x6,5 cm, vikt 21,9 g.
TIFFANY & CO,, platina, briljantslipad diamant 0,23 ct, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g, originaletui.
CARTIER, alliansring, Lanieres, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, TW/VVS, 2000-tal, stl 16 mm, vikt 4 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, gulbrun briljantslipad diamant ca 1,30 ct, ca SI 1, natural på rondist, stl 18 mm, vikt 4 g.
BJÖRN WECKSTRÖM, collier, 18K guld, odlade pärlor, Finland, längd 72 cm, vikt 14,5 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,51 ct, TCr(I)/SI 2, plomberad, certifikat Rolf Krieger.
DIAMANT, briljantslipad, 0,52 ct, TW(G)/VVS 1, plomberad, IGI certifikat F803810.
EFVA ATTLING, 18K vitguld, Ring Around & Stars, 32 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW(G)/SI, stl 17,75 mm, vikt 9,7 g, originalask.
PÄRLCOLLIER, odlade japanska. docerat. silverlås, längd 50 cm