Avslutad | Moderna – Lördag 4 november 2017
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TCa-Ca(K-M)/SI, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g, ett mindre nagg.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 13,5 g.
RING, 18K vitguld, briljant- och baguettslipade diamanter 0,33 ctv, ca W/SI, Guldfynd, stl 18 mm, vikt 5,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, längd 18 cm, vikt 11,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, delvis borstat, briljantslipade diamanter 0,23 ctv, W/VS, pyramidformade, stift, vikt 3,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,43 ctv, TW-W/SI, längd 46 cm, vikt 3,3 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 11,9 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, carréslipad safir, 12 briljantslipade diamanter 0,23 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 5 g.
ENGELBERT, collier, 18K guld, prinsesslipad diamant 0,07 ct, ca TW/VS, hjärta, längd 42 cm, vikt 5,7 g.
ENGELBERT, armband, 18K guld, briljantslipad diamant 0,07 ct, ca TW/VS, längd 19 cm, vikt 7,5 g.
KARL-HEINZ SAUER, enstensring, 18K vitguld/guld, briljantslipade diamant 0,30 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS, signerad, Mörbylånga 2004, stl 17,5 mm, vikt 23,7 g,