Avslutad | Moderna – Lördag 4 november 2017
OLE LYNGGAARD, lås, Hyldeblomster, 14K matterat guld, 2 briljantslipade diamanter, vit och gul ca 0,02 ctv, nyckelhäng rosenkvarts och 2 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv. Odlade sötvattenspärlor, ca 9,5 - 10,5 cm, längd 44 cm.
RING, 18K guld, morganit ca 7,00 ct, 111 briljanter ca 0,55 ctv, stl 17,5 mm, vikt 7,3 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 2,4 g.
COLLIER, oxiderat sterlingsilver/24K förgyllt silver, "Slim", Buchwic Concept Jewellery, handgjord, längd ca 128 cm, går att använda som armband, vikt 31,2 g.
COLLIER, oxiderat sterlingsilver/24K förgyllt silver,"Slim", Buchwic Concept Jewellery, längd 45 cm, vikt 10,9 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver/oxiderat silver, Buchwic Concept Jewellery, handgjorda, längd 4 cm, krokar, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver/oxiderat sterlingsilver, Buchwic Concept Jewellery, handgjorda, längd 4 cm, vikt 4,6 g, krokar.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver/oxiderat sterlingsilver, Buchwic Concept Jewellery, handgjorda, längd 4 cm, vikt 3,6 g, krokar.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver/24K förgyllt silver, Buchwic Concept Jewellery, handgjorda, längd 4 cm, vikt 3,9 g, krokar.
ÖRHÄNGEN, oxiderat sterlingsilver/24K förgyllt silver, Buchwic Concept Jewellery, handgjorda, längd 4 cm, vikt 3,8 g, krokar.
ALTON, sterlingsilver, signerad Theresia, längd 37,5 cm, Falköping 1970, vikt 83,6 g.
ENGELBERT, hänge/kedja, 18K guld/ vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ct, ca TW/VS, 2 briljantslipade diamanter ca 0,015 ctv, längd 40 cm, vikt 5,1 g.
LAPPONIA, armband, sterlingsilver, längd 17,5 cm, Finland 1975, svenska komtrollstämplar, vikt 53,4 g.
CARTIER, armand, Légers Bracelet, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,09 ct, ca TW/VVS-VS, refnr BJU630, längd 16-18 cm, vikt 2,3 g, certikat.
CARTIER, collier, Légers Necklace, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/VVS-VS, ref nr UU4080, längd 37,5- 40,5 cm, vikt 3,1 g, originalpåse.