Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 26 oktober 2017
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 1544084, silver (800), ankargång, skadad urtavla, glas skadat, bucklor, ca 1899.
OMEGA, "AD Nyman, Westerås, Import", fickur, 51 mm, Serie nr. 4586663, Boett nr. 5449029, silver (800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, motiv, bucklor, ca 1915, ytterboett i vitmetall.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4969850, Boett nr. 5830494, silver (800), ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1917.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Cal 19.75N, Serie nr. 4601166, Boett nr. 4601166, silver (800), ankargång, skadad urtavla, glas skadat, visare saknas, ca 1927, fickurskedja i metall.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 92992, silver (800), ankargång, skadad urtavla, sekundvisare saknas, ca 1910.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 5319815, Boett nr. 6165687, silver (800), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1914.
ZENITH, fickur, 52 mm, Cal 18-28-3-P, Serie nr. 3386337, Boett nr. 3454271, silver (Boliden), ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1942, ytterboett i vitmetall.
OMEGA, fickur, 51 mm, Boett nr. 3243196, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1903.
OMEGA, fickur, 53 mm, Boett nr. 3313745, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, timvisare saknas, defekt, bucklor, ca 1904.
OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 4122801, Boett nr. 4926661, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, monogram, bucklor, ca 1912.
Klockor Tärnan
TÄRNAN, herrur, 36 mm, Cal AS 1130, Boett nr. 1 54, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955.
ANKER, herrur, 32 mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglad, datum, renoverad urtavla, skadad urtavla, skadad boett, ca 1955, metallänk ej original.
Klockor Zodiac
ZODIAC, Hermetic, Cal 61 A, Boett nr. 613 / 102, herrur, 33,5 mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1960, metallänk ej original.
STOPPUR, 50,5 mm, Verk nr. 1666917, Boett nr. 645571, vitmetall, mekanisk, skadad urtavla, defekt, ca 1960.
OMEGA, fickur, 50,5 mm, savonett, Cal 18 SPB, Serie nr. 6333324, Boett nr. 7071798, doublé (20 micron), ankargång, skadad urtavla, skadad boett, boett ej signerad, gravyr, ca 1925.
Klocktillbehör Jaeger-LeCoultre
LÄDERARMBAND, till Jaeger-Le coultre armbandsur, svart, bredd 20/18 mm.
CERTINA, DS, Cal ETA 2824-2, Ref nr. 633.7132.42.61, Boett nr. RKQ-BB-14125, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla/visare, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 52087, cert (ej komplett), ca juni 2008, box.