Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 26 oktober 2017
SEIKO, herrur, 39 x 34 (40,5) mm, Cal 7005, Serie nr. 350242, Boett nr. 7005-7080, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1973.
Klockor Facit
FACIT, herrur, 33 mm, Cal ETA 2783, Boett nr. 531, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
TRAVITA, herrur, 33,5 mm, Cal AS/ST 1802/03, Boett nr. 8100, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Duamatic, Champion, Cal Felsa 690, Boett nr. 187043, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1955.
OMEGA, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 5347924, Boett nr. 6016952, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1918.
OMEGA, fickur, 49,5 mm, Boett nr. 3878075, silver (800), ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1906.
Klockor Invar
INVAR, fickur, 50,5 mm, Verk nr. 289355, Boett nr. 255718, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
OMEGA, "G.Sehlberg, Gefle", fickur, 52 mm, Boett nr. 1852689, silver (800), ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, skadad ögla, bucklor, ca 1900.
KOMBISPORT, stoppur, 53,5 mm, plast, mekanisk, 60 sek / 30 min, skadad urtavla, ca 1970.
Klockor Casio
CASIO, herrur, 29,5 x 33,5 (38,5) mm, analog/digital, Boett nr. AQ-230, vitmetall, quartz, mineralglas, alarm, skadad urtavla, originallänk, ca 1985.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Cal 19.75N, Serie nr. 4295328, Boett nr. 4295328, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, ca 1925, kedja i gulmetall.
OMEGA, fickur, 48 mm, Cal 38.5L.T1, Serie nr. 8541148, Boett nr. 9317440, stål (Staybrite), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1932.
Klockor Michael Kors
MICHAEL KORS, Runway, Ref nr. MK-5128, Boett nr. 251108, krongraf, damur, 38 mm, doublé, quartz, mineralglas (skadat), datum, skadad urtavla, originallänk (skadad), viklås, ca 2010, box.
Klockor DKNY
DKNY, damur, 26 mm, Ref nr. 4871, Boett nr. 111004, doublé, quartz, mineralglas, integrerad originallänk, längd 172 mm, ca 2010.
Klockor Michael Kors
MICHAEL KORS, Lexington, Ref nr. MK-5556, Boett nr. 251303, kronograf, damur, 38 mm, doublé, quartz, mineralglas, datum, originallänk, viklås, ca 2012.