Avslutad | Julklapps – Lördag 16 december 2017
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Ceson, Göteborg 1975, höjd 19 cm, vikt 700,5 g, fylld botten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS, höjd 2,3 cm, vikt 1,9 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 2,3 cm, vikt 2,0 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,4 g, stift.
RUBINRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 0,77 ct, 18 briljantslipade diamanter 0,05 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 2,5 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 58 briljanter ca 1,06 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 9,5 g.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, silver, gul metall, granater, halvpärlor, längd 4,5 cm, vikt 12,5 g, skador, lagningar.
Silver Etui
ETUI, sterlingsilver, blomdekor i relief, invändigt förgylld, mått 7,7 x 4,7 x 2, cm, Henry Holland, London år 1869, vikt 182,8 g, gravyr på lockets insida.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 prinsesslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,0 g.
ÖRHÄNGEN, clips, 18K vitguld/guld, 48 briljantslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, vikt 11,7 g.
STRÖMDAHL, örhängen, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW(G)/VS, vikt 4,8 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,40 ct, TW(G)/SI1, laserinskription på rondist GIA 2176876042, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld/guld, smaragdslipad smaragd 0,98 ct enligt gravyr, 6 briljantslipade diamanter 0,60 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS, stl 17,5+ mm, vikt 6,7 g.
RING, 18K vitguld, sockertoppslipad smaragd, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, Mpc´smyckekonst, Göteborg 2004, vikt 17,6 g.
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld, emalj MG, Anders Hedlund, Göteborg 1967, vikt 18,4 g, mindre emaljskada.
RING, 18K guld, smaragd ca 2,00 ct, 6 briljanter ca 0,08 ctv, ca TCr-Cr/P, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g, smaragd med mindre nagg samt inneslutningar som når ytan.