Avslutad | Julklapps – Lördag 16 december 2017
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,2 ct, 4 briljant- och 4 baguettslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS-VS, Stockholm 1976, stl 15,25 mm, vikt 9,6 g.
ARMBAND, 3-radigt, troligtvis orientaliska pärlor ca 2,3 mm, lås i 18K vitguld, navettslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/VS, längd 15,5 cm, vikt 5,9 g, extra pärlor.
W.A. BOLIN, hänge, 18K guld, blå emallj, 9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, höjd 2,3 cm, vikt 5,6 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, 6 carréslipade blå safirer, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS,Stjernswärd Juveler & Design, Stockholm 1992, stl 17 mm, vikt 7,9 g, 1 safir med nagg.
RING, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, 14 äldre åttkantslipade diamanter och rosenstenar ca 0,18 ctv, stl 17,5 mm, vikt 8,2 g, några mindre diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,01 ct, ca TW(G)/P1-P2, stl 17,25 mm, vikt 7,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner ca 0,33 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,8 g, stift.
RING, 18K guld, mabépärla ca 13 mm, 21 briljanter ca 0,40 ctv ca W/VS-SI (en P), stl 17 mm, vikt 8,2 g.
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/VVS2, längd 43,0 cm, vikt 5,0 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,57 ct, 42 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K roséguld, briljantslipad diamant 1,01 ct. TW(F)/SI2, HRD inskription på rondisten 170003064891, 80 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g, stenkuvert medföljer.
COLLIER, 18K vitguld, 87 briljntslipade diamanter ca 2,95 ctv, ca TW-W/VS, längd 42 cm, vikt 16,4 g.
W.A. BOLIN, armband, 18K guld, 12 rubiner, 12 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VVS-VS, Stockholm 1966, längd 17,7 cm, vikt 27,7 g.
CARTIER, armband, 18K vitguld, Love Bracelet, ref CIN905, stl 18, skruvmejsel, certifikat april 2016, vikt 36,1 g, etui, påse, mindre slitage.