Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2017
RING, 18K vitguld, 3 gammal- och 2 mediumslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/SI-P, Jonssons Guldsmedsverkstad, Stockholm 1976, stl 18,25 mm, vikt 5,4, gravyr.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca W-TCape(H-K)/P, längd 18 cm, vikt 16 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct, ca TW(G)/VS 2, Uppsala 1991, stl 17,25 mm+, vikt 4,4
RING, 18K guld, 42 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 9,0 g.
HÄNGE, 18K guld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W-Cr/VS-SI, kors, 4,2 x 2,6 cm, vikt 3,2 g.
ROSETT RING, 18K vitguld, 200 briljanter ca 1,33 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 10,3 g, viss porositet i guldet.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,50 ct, 32 triangel- och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 11,4 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g.
ARMBAND, 18K guld, emalj, Carl Johan Neuendorff, Karlskrona 1857, längd 19 cm, vikt 4,0 g, mindre bucklor, lagning på ett ställe.
ARMBAND, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,10 ct, ca TCr(I)/VS, längd 17,5 cm, vikt 10,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant enligt gravyr 0,40 ct ca W/VS1, stl med inlagd skena ca 16,5 mm, vikt 4,1 g.
BROSCH, 18K guld, 3 äkta pärlor, Gustav Dahlgren & Co, Malmö, 1875, originaletui, vikt 10,3 g, mindre bucklor.
STELT ARMBAND, 18K guld, baguett- och briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W/VS, 35,8 g, ett par stenar skadade.
BROSCH, 18K guld/silver, 37 gammal- och rosenslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca W-TCa/VS-SI, svart emalj, fem hängande kläppar, 1800-talets andra hälft, mått 4,0x10,8 cm, vikt 37,7 g, senare nål, eventuellt senare delar.
BROSCH, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,25 ct, Hugo Strömdahl, Stockholm 1941, höjd 3,3 cm, vikt 3,9 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, W/SI, Guldfynd, stl 15,75 mm, vikt 4,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,51 ct ca TW(F)/SI2, stl 15,75+ mm, vikt 2,5 g.