Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2017
COLLIER, sterling silver, blå safirer, orange granater och citriner, längd 45 cm, vikt 50,8 g.
COLLIER, sterling silver, blå safirer, orange granater och citriner, längd 48,5 cm, vikt 45,1 g.
Ädelstenar Övrigt
3 PERIDOTER, 28,55 ct totalt, oval tyskslipning, hack samt spricka på undersidan på den större peridoten.
RING, 18K delvis rodierat guld, med en smaragdslipad citrin ca 11,20 ct, (något slitna fasettkanter och mindre repor), stl 16,5 mm, vikt 8,2 g.
RING, 14K vitguld, barockpärla ca 17,75 x 12,60 mm, 12 åttkantslipade diamanter och 5 baguetteslipade diamanter, ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, nagg, stl 18,5 mm, vikt 9,3 g, klister är synligt på ringskena.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,75, ca W-TCr/SI-P, stl 16 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K rodinerat guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW-W/VS, 6 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, stl 19 mm, vikt 11,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, sidenaktig yta, stift/clips, 2 rosa stenar, 4 rosenstenar, diameter 2 cm, vikt 8,2 g, svenska kontrollstämpel.
SET MED RINGAR, 2 st, 18K guld, briljantslipad diamant 0,30 ct, River(D)/SI1, GIA inskription på rondisten 217533273, 17 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 8,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 mabépärlor ca 16 mm, Walters Guldsmedja, Stockholm 1994, vikt 14,0 g.
RING, 18K guld / platina, safir, rosenslipade (och en mediumslipad) diamanter ca 0,25 ctv ca W/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,7 g.
Silver Etui
SOCKERSKRIN, silver, knopp i form av putti, dekor av akantusblad, troligen Österrike/Ungern, höjd 14 cm, 15x12 cm, vikt 748,0 g, mindre bucklor, troligen senare putti, nyckel saknas.
STRÖMDAHL, alliansring, 18K vitguld 7 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g, stjärnringen.