201 - 220 av 312
1...101112...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2017

Klubbad för

Ädelstenar Granater

MANDARINGRANAT, 1,63 ct, kuddslipad, ursprung Namibia.

Utrop: 1 700 kr

COLLIER, sterling silver, blå safirer, orange granater och citriner, längd 45 cm, vikt 50,8 g.

Utrop: 3 200 kr

COLLIER, sterling silver, blå safirer, orange granater och citriner, längd 48,5 cm, vikt 45,1 g.

Utrop: 2 700 kr

Ädelstenar Granater

MANDARINGRANATER, 2,11 ct totalt, kuddslipade, ursprung Namibia.

Utrop: 2 300 kr

Ädelstenar Granater

MANDARINGRANAT, 2,02 ct, kuddslipad, ursprung Namibia.

Utrop: 2 100 kr

Ädelstenar Övrigt

ROSA SPINELL, 2,08 ct, ovalslipad.

Utrop: 5 100 kr

Ädelstenar Övrigt

3 PERIDOTER, 28,55 ct totalt, oval tyskslipning, hack samt spricka på undersidan på den större peridoten.

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K delvis rodierat guld, med en smaragdslipad citrin ca 11,20 ct, (något slitna fasettkanter och mindre repor), stl 16,5 mm, vikt 8,2 g.

Utrop: 2 300 kr

RING, 14K vitguld, barockpärla ca 17,75 x 12,60 mm, 12 åttkantslipade diamanter och 5 baguetteslipade diamanter, ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, nagg, stl 18,5 mm, vikt 9,3 g, klister är synligt på ringskena.

4 500 kr

Utrop: 5 200 kr

ENSTENSHÄNGE, 18K guld med briljant 0,45 ct, G(TW)/VVS1 GIA report 17280472

9 900 kr

Utrop: 10 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,75, ca W-TCr/SI-P, stl 16 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 5 800 kr

RING, 18K rodinerat guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW-W/VS, 6 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, stl 19 mm, vikt 11,5 g.

Utrop: 7 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, sidenaktig yta, stift/clips, 2 rosa stenar, 4 rosenstenar, diameter 2 cm, vikt 8,2 g, svenska kontrollstämpel.

Utrop: 2 800 kr

SET MED RINGAR, 2 st, 18K guld, briljantslipad diamant 0,30 ct, River(D)/SI1, GIA inskription på rondisten 217533273, 17 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 8,4 g.

Utrop: 12 000 kr

RING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,50 ctv ca W-TCr/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 2,3 g.

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 mabépärlor ca 16 mm, Walters Guldsmedja, Stockholm 1994, vikt 14,0 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K guld / platina, safir, rosenslipade (och en mediumslipad) diamanter ca 0,25 ctv ca W/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,7 g.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

Silver Etui

SOCKERSKRIN, silver, knopp i form av putti, dekor av akantusblad, troligen Österrike/Ungern, höjd 14 cm, 15x12 cm, vikt 748,0 g, mindre bucklor, troligen senare putti, nyckel saknas.

Utrop: 4 900 kr

STRÖMDAHL, alliansring, 18K vitguld 7 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g, stjärnringen.

Utrop: 5 700 kr

BROSCH, platina, rosenstenar, monogram, vikt 3,6 g, skador, nagg.

Utrop: 2 800 kr