Avslutad | Moderna – Lördag 9 september 2017
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,0-8,5 mm, offround, längd 41,5 cm, dobbar i 18K guld, passa Ole Lynggaard-lås.
LAPPONIA, armband, sterlingsilver, Kang´s Chain, design björn Weckström, Finland 1973, längd 18 cm, vikt 59,7 g, svenska kontrollstämplar.
HEIRING, armring, Livia, sterlingsilver, matterad yta, delvist förgyllt, Danmark, 5,5x6 cm, vikt 30,9 g.
RING, 18K vitguld, baguette- samt briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 18 mm, vikt 11,3 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW(G)/VS2, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 18 mm, vikt 4,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
CARTIER RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,22 ctv, ca TW/VVS-VS, "LOVE", stl 17 mm (53), #N43077, vikt 9,0 g, Schweiz 1998, Cartier etui.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 1,00 ct, slitna fasettkanter, safir ca 1,20 ct, 176 briljanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 12,1 g, italiensk stämpel.
BVLGARI, ring, 18K vitguld, Parentesi, stl 16,5 mm (52), vikt 10,6 g, behov av rodinering
TIFFANY & CO, enstensring, platina (950), briljantslipad diamant 0,40 ct enligt gravyr, D(River)/VS2, laserinskription i kronan, Tiffany Diamond Certificate 27097154, stl 15,75 mm, vikt 4,4 g, liten tygpåse.
HÄNGE, sterlingsilver, formgivet av Theresia Hvorslev för Mema, höjd 6,8 cm, vikt 43 g.
BENT KNUDSEN, armring, sterlingsilver, modell nr 6, danmark, stl 6 x 6 cm, vikt 75,2 g
STIGBERT, collier, sterlingsilver, Engelbert, Stockholm 1953, längd 45 cm, vikt 69,8 g
STIGBERT, armband, sterlingsilver, Engelbert, Stockholm 1953, längd 20 cm, vikt 30,8 g
OLE LYNGGAARD, ring, Love nr 1, 18K guld, Charlotte Lynggaard, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g, slitage.