Avslutad | Moderna – Lördag 9 september 2017
Ädelstenar Korall
2 RÖDA KORALLER, droppformade, borrade, formade att passa för tillverkning av örhängen, vikt 3,1 g totalt.
LAPPONIA, ring, 18K guld, odlade pärlor, Björn Weckström Finland, stl 17 mm, vikt 7,2 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, genombrutna kulor, Nestor Westerback, Helsingfors 1971, längd 3,5 cm, vikt 5,4 g, krokar.
HÄNGE, sterlingsilver, genombruten kula, Nestor Westerback, Helsingfors 1971, längd 4,5 cm, vikt 9,0 g
ALLIANSRING, 18K guld, med 18 briljantslipade diamanter 0,05 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 1,1 g.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K vitguld, serienr. CNO 028, certifikat från 2016, skruvmejsel, stl 17, vikt 34,6 g.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K guld, öppet, serienr. CMM 523, cert från 2016, stl 17, vikt 22,2 g.
GEORG JENSEN, örhängen, sterlingsilver nr 85, diameter 2,8 cm, Danmark efter 1945, clips, vikt 21,4 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(G)/SI, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K vitguld, prinsess- samt briljantslipade diamanter ca 3,63 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-P, stl 18,5 mm, vikt 7,7 g, ett fåtal mindre diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 7,5 g, 2 diamanter med skador.
RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 2,20 ct, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, nagg vid kulett på stenens underdel.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 2,75 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 17 mm, vikt 6,1 g, akvamarin aningen lös i fattningen.
CHOPARD, ring, Happy Diamond, 18K vitguld, briljant 0,05 ct, TW/IF, serienr. 9333649, certifikat, stl 17,75 mm, vikt 14,5 g, originaletui, visst slitage.