Avslutad | Moderna – Lördag 9 september 2017
COLLIER, 2 st, malakitkulor, delar i 14K guld, ca 12 mm, dobbar passar Ole Lynggaard, längd 41,5 cm.
COLLIER, 2 st, hematitkulor, delar i 14K guld, ca 10,5 mm, dobbar passar Ole Lynggaard, längd 41 cm.
PÄRLCOLLIER, 2 st, odlade saltvattenspärlor, ca 6,0-6,5 mm, dobbar passar Ole Lynggaard, längd 43 cm.
COLLIER, Lapis Lazulikulor, delar i 14K guld, ca 12,5 mm, dobbar passar Ole Lynggaard, längd 83 cm.
ARMBAND, Lapis Lazulikulor, delar i 14K guld, ca 12,5 mm, dobbar passar Ole Lynggaard, längd 20,5 cm.
PÄRLCOLLIER, 7-radig, odlade pärlor, barocka, delar i 14K guld, dobbar passar Ole Lynggaard, längd 39,5 cm.
PÄRLCOLLIER, 7-radig, odlade pärlor, barocka, dobbar passar Ole Lynggaard, längd 40,5 cm.
Konst Skulpturer
MIGUEL ORTIZ BERROCAL, pusselskulptur, Micheline X, förkromad metall, signerad, höj 5,5 cm. (d)
Konst Skulpturer
MIGUEL ORTIZ BERROCAL, pusselskulptur, Mini Zoraida, vitmetall, kvarts, bas i bakelit, signerad, numrerad 2739, höjd 6 cm. (d)
Konst Skulpturer
MIGUEL ORTIZ BERROCAL, pusselskulptur, Micro Maria, mässing, blå sten 4,5x2 cm, vikt 55,4 g. (d)
Smycken Lås
PER BORUP, lås, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca TW/VS, collier med onyxkulor, längd 43 cm.
RING, 18K guld, prinsesslipad diamant 0,22 ct, 14 briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca TW-W/VS, en skadad, stl 17 mm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 5 cm, stift, vikt 3,9 g.