161 - 180 av 300
1...8910...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juli 2017

Klubbad för

SYSKONRING, 18K guld/platina, 2 gammalslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TCa(K)/ VS 1, 10 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv ca TW/VS, Frankrike, stl 17 mm+, vikt 7,5 g, nagg på ondisterna.

Utrop: 37 000 kr

ALLIANSRINGAR, 3 st, 18K guld, vitguld, roséguld, 144 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 11,7 g.

Utrop: 17 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 13,7 ct, Stockholm 1947, längd 42 cm, längd 11,9 g.

Utrop: 11 400 kr

ARMBAND, 18K guld, bredd 1,7 cm, längd 18 cm, vikt 56,6 g.

Utrop: 16 800 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld/guld, mediumslipad diamant ca 0,83 ct, ca TW/SI2, nagg i rondist, slitna fasettkanter, 10 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g, inneslutningar når ytan, tre diamanter är skadade, nagg.

Utrop: 18 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 3,2 g, stift.

Utrop: 9 200 kr

STELT ARMBAND, 18K guld, K Andersson, Stockholm 1960, 5,8 x 6,2 cm, vikt 37,8

Utrop: 12 400 kr

BROSCH, 18K vitguld, odlade pärlor, briljant- och åttkantslipade diamnater ca 1,30 ctv, vikt 10,6 g.

Utrop: 11 400 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 81 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, längd 18 cm, vikt 13,7 g.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, höjd 3,3 cm, vikt 7,8 g.

Utrop: 14 800 kr

BROSCH, silver/14K guld, 9 rosenslipade diamanter antik, längd 4,6 cm, vikt 12,1 g.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

ARMBAND, 18K guld, onyx, orientalisk pärla, GD Malmö 1862, antik, säkerhetskedja, vikt 21,2 g, tennlödning, bucklor.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

BROSCH, 18K guld, grönt glas, Malmö 1872, höjd 5,1 cm, vikt 5,9 g, originaletui, skadad sten, buklor.

Utrop: 1 800 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,70 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, Helsingborg 1990, stl 18 mm+, vikt 6,8 g.

Utrop: 3 000 kr

SALTKAR, 1 par, silver, delvis gondronnerad, Empire, Moskva, Ryssland 1833, höjd 3,6 cm, vikt 73,9 g, bucklor, slitage på förgyllning, 2 silver skedar, 1870, medföljer.

1 200 kr

Utrop: 1 300 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, dosa, silver, cylindrisk form, graverat slott vid vatten inom blommor och löv dekoration, Stockholm 1860, vikt 91,5 g, bucklor.

600 kr

Utrop: 600 kr

SÅSSLEV, silver, Olga, Stockholm 1858, vikt 84,2 g.

400 kr

Utrop: 500 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, 4 bordsgafflar och 6 dessertgafflar, silver, Stockholm 1856 och 63, vikt 708,8 g, monogram.

Utrop: 3 200 kr

MATSILVER, 23+6 delar, silver, Olga och Snäck, 2 matgafflar, 10 matskedar, 7 bordsskedar, 3 salladsgafflar, 3 dessertskedar, 4 teskedar, olika mästare, 1800-tal, vikt 1883,3 g, gravyr.

Utrop: 8 600 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5-7,8 mm, 2 rader, lås i 18K vitguld med blå safirer ca 3,00 ctv, och 20 briljant-, åttkant- samt gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, längd ca 48 cm, en diamant med skada på undersidan.

Utrop: 8 500 kr