Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juli 2017
SYSKONRING, 18K guld/platina, 2 gammalslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TCa(K)/ VS 1, 10 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv ca TW/VS, Frankrike, stl 17 mm+, vikt 7,5 g, nagg på ondisterna.
ALLIANSRINGAR, 3 st, 18K guld, vitguld, roséguld, 144 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 11,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 13,7 ct, Stockholm 1947, längd 42 cm, längd 11,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld/guld, mediumslipad diamant ca 0,83 ct, ca TW/SI2, nagg i rondist, slitna fasettkanter, 10 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g, inneslutningar når ytan, tre diamanter är skadade, nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 3,2 g, stift.
BROSCH, 18K vitguld, odlade pärlor, briljant- och åttkantslipade diamnater ca 1,30 ctv, vikt 10,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 81 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, längd 18 cm, vikt 13,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, höjd 3,3 cm, vikt 7,8 g.
ARMBAND, 18K guld, onyx, orientalisk pärla, GD Malmö 1862, antik, säkerhetskedja, vikt 21,2 g, tennlödning, bucklor.
BROSCH, 18K guld, grönt glas, Malmö 1872, höjd 5,1 cm, vikt 5,9 g, originaletui, skadad sten, buklor.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,70 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, Helsingborg 1990, stl 18 mm+, vikt 6,8 g.
SALTKAR, 1 par, silver, delvis gondronnerad, Empire, Moskva, Ryssland 1833, höjd 3,6 cm, vikt 73,9 g, bucklor, slitage på förgyllning, 2 silver skedar, 1870, medföljer.
GUSTAF MÖLLENBORG, dosa, silver, cylindrisk form, graverat slott vid vatten inom blommor och löv dekoration, Stockholm 1860, vikt 91,5 g, bucklor.
GUSTAF MÖLLENBORG, 4 bordsgafflar och 6 dessertgafflar, silver, Stockholm 1856 och 63, vikt 708,8 g, monogram.
MATSILVER, 23+6 delar, silver, Olga och Snäck, 2 matgafflar, 10 matskedar, 7 bordsskedar, 3 salladsgafflar, 3 dessertskedar, 4 teskedar, olika mästare, 1800-tal, vikt 1883,3 g, gravyr.